OLEANDER OBYČAJNÝ - JANNOCH (KMIENOK)

Kód: 19630
Neohodnotené
34,80 € / ks 29 € bez DPH
DOČASNE VYPREDANÉ
Možnosti doručenia
Položka bola vypredaná…

Oleander obyčajný ´Jannoch´ je vždyzelený, mohutne rastúci ker pochádzajúci zo stredomoria, kde sa pestuje v parkoch, záhradách, v nádobách, ale aj vo voľnej pôde. Kvitne bohato sýto červenými kvetmi od leta do jesene. U nás sa pestuje v nádobách kvôli jednoduchému zimovaniu. Rastlina dorastá do výšky  2 - 2,5 m. Keďže táto rastlina nie je mrazuvzdorná (najnižšiu teplotu zvládne od 0 ºC do -5 ºC), na zimu je potrebné ju presťahovať do pivnice, chodby, garáže alebo na terasu s teplotou okolo 5 - 10 ºC. Netreba sa však obávať prvých mrazov, niečo predsalen znesie. Podľa počasia môže byť oleander vonku približne od mája do októbra. V zime stačí polievať len ojedinele, aby oleander nevyschol, teda približne 1x za 7 - 10 dní. Častejšie nie, pretože by mohlo dôjsť k zahnívaniu - pravidelnosť aj množstvo vody treba prispôsobiť vašej rastline. Ak je zemina vlhká, zbytočne oleander neprelievajte. Ak chcete mať svoj oleander krásny a bohato zakvitnutý každý rok, nezabudnite na primerané strihanie. Oleander kvitne na dvojročnom dreve, teda je potrebné myslieť na to, že ak chceme mať kvety aj budúci rok, nestriháme nové výhonky.  

Detailné informácie

Podrobný popis

 • Ikona_botanicky_nazov Botanický názov - Nerium Oleander ´Jannoch´

 • Ikona_miesto pre pestovanie Miesto pre pestovanie - ideálne je slnečné stanovisko s neutrálnou hlinitou pôdou alebo substrátom pre oleandre. Stanovisko by malo byť chránené pred prievanom. Vyžaduje dostatočnú zálievku.

 • Ikona_mrazuvzdornost Mrazuvzdornosť - mrazuvzdorný do 0 ºC, maximálne do -5 ºC.

 • Ikona_mrazuvzdornost Zazimovanie - oleander nemá rád mínusové teploty, preto ho treba uskladniť na suché, svetlé miesto s teplotou okolo 5 – 10 ºC. Vyššia teplota nie je odporučená! Ak rastlinu v zime vystavíme teplote okolo 20 ºC môže jej to veľmi uškodiť. Na jar, keď už nehrozia prízemné mrazy ho môžeme znova presunúť von. Aklimatizovať ho však treba opatrne – postupne najskôr do polotieňa až potom na priame slnko. Pozbierajme suché lístky ak je to potrebné a následne urobíme rez.

 • Ikona_dozrievanie Termín výsadby - IV. - IX.

 • Termin_kvitnutiaTermín kvitnutia - V. – IX.

 • Ikona_vyska pri dodaniVýška rastu - v dobrých podmienkach dorastá do výšky 2 - 2,5 m

 • Ikona_vyska pri dodaniVýška pri dodaní - výška kmienka je cca 90 cm, veľkosť koruny je od 50 cm, stromčeková verzia, zakorenená rastlina v kontajneri

 • Blot Farebnosť - farba lístia: zelená, farba kvetu je sýto červená

 

Oleandre odporúčame strihať v dvoch obdobiach:

 • na jeseň: rez je dobré robiť pred zazimovaním, mali by sme však zostrihať len asi ⅓ výhonkov

 • skoro na jar: treba dať pozor na výhonky, na ktorých sú základy púčikov. Radšej striháme 2 – 3 cm nad pôdou najstaršie výhonky. Rastlina sa presvetlí a uvoľní sa miesto mladým výhonkom, ktoré zarodia novými kvetmi

Presvetľovací rez je vhodné urobiť raz za 2 – 3 roky.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Len registrovaní užívatelia môžu pridávať články. Prosím prihláste sa alebo sa registrujte.

Nevypĺňajte toto pole: