MACHOVKA PERUÁNSKA

Physalis peruviana, známa aj ako "peruánska zlatá malina", je ovocie pochádzajúce z Južnej Ameriky, najmä z oblastí Peru a Kolumbie. Toto ovocie je malé, okrúhle a má hnedo-žltú farbu. Je obalené v papierovitom obale, ktorý sa po zretí oddeľuje od plodu. K iným bežným názvom machovky peruánskej patrí physalis, židovská čerešňa, peruánsky egreš, v angličtine Incan berries (bobule inkov), Golden berries (zlaté bubule). 

V našich podmienkach sa pestuje ako jednoročná, vo svojej domovine sa pestujú aj viacročné rastliny. Dorastá do výšky 1 - 2 metrov v závislosti na pestovateľských podmienkach. Striedavo postavené listy sú pretiahnuto vajcové, po celom okraji vrúbkované. Plodom je oranžová bobuľa o priemere 2 – 3 cm. Je úplne uzavretá v značne zväčšenom a nafúknutom lampióne, ktorý je v dobe zrelosti žlto-oranžový.

Položka bola vypredaná…
Dostupnosť VYPREDANÉ
Možnosti doručenia
Kód: 70172
2,90 € 2,42 € bez DPH
MACHOVKA PERUÁNSKA

Poradíme s výberompondelok - piatok (8.00 - 16.00 h)

Doručenie kuriéromdoručenie od 200 Eur zdarma

Záruka kvalitystromy z našej vlastnej škôlky

Výhodný nákupv ponuke aj zvýhodnené sety

  • Ikona_botanicky_nazov Botanický názov - Physalis Peruvian
  • Ikona_miesto pre pestovanie  Miesto pre pestovanie - vo všetkých našich teplejších oblastiach. Pre dobrý rast vyžaduje teplotu v rozmedzí 16 – 25 °C. K pestovaniu sú vhodné ľahšie a humózne pôdy. Na ťažších pôdach sa oneskoruje vo vývoji a zle dozrieva. Pre pestovanie machovky sú vhodné slnečné polohy chránené pred vetrom. Do osevného postupu ju zaraďujeme podobne ako rajčiny. Pozemok vyhnojíme kompostom alebo rozloženým hnojom.

  • Ikona_plody Plod - plodom je hnedo-žltá bobuľa. Čerstvé bobule machovky sú chránené papierovými strukmi pripomínajúcimi čínske lampióny. Toto tenké papieru podobné pokrytie ovocia – podobné čerstvému tomatillu (rajčenke) – sa pred konzumáciou ovocia alebo sušením rukou dáva preč. Keď sú čerstvé bobule zrelé a očistené, zvyčajne sa umiestnia na slnečné sušičky a dajú sa preč, keď zostane ideálna úroveň vlhkosti a stále je vnútri bobúľ chutná šťavnatosť. Z 2,7 kg čerstvého ovocia vznikne približne pol kg sušených bobúľ. Tieto sušené jemné „obrovské hrozienka“ majú zvyčajne nepravidelnú veľkosť 1,6 až 2 cm. Keď sa vysušia a zabalia, obvykle vydržia jeden rok.

  • Ikona_dozrievanie Dozrievanie - zber prebieha od augusta až do prvých jesenných mrazov. Nastlaním alebo pestovaním pod fóliou urýchlime zber asi o 2 – 3 týždne. Výnos býva 2 kg z jednej rastliny

  • Ikona_hnojnieSpon a výsadba - výsadbu von uskutočníme až po 15. máji do sponu 80 × 100 cm. K nastlaniu použijeme bielu alebo čiernu netkanú textíliu. Osvedčilo sa pestovanie machovky v studenom parenisku, kde môžeme rastliny vysádzať už od konca apríla a tým urýchliť zber. Akonáhle rastliny dorastú po presklenie, odstavíme okná a necháme rastliny voľne rásť.

  • Ikona_vyska pri dodaniVýška pri dodaní - cca 25 - 30 cm, zakorenená rastlina v kontajneri (1 ks priesady)

Dodatočné parametre

Kategória: PRIESADY ZELENINY
Záruka: 2 roky
Hmotnosť: 0.2 kg
Položka bola vypredaná…

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Len registrovaní užívatelia môžu pridávať články. Prosím prihláste sa alebo sa registrujte.

Nevypĺňajte toto pole: