Broskyne a nektarinky - výsadba, pestovanie a starostlivosť o ovocné stromy

Návod na pestovanie

Broskyne a nektarinky sú pomerne krátkoveké stromy (15 - 20 rokov), dosahujúce max. výšky 5 m (podľa zvoleného podpníka). V našej republike sa najčastejšie pestujú vo forme zakrpatených stromov, klasických kmeňov alebo štvrťkmeňov - jedine tak je zabezpečený dostatočný prísun svetla do všetkých partií koruny. Broskyne sú pomerne náchylné na teplo a celkové pôdne podmienky a tak pri výbere budúceho stanovišťa sa snažíme brať na zreteľ nasledujúce:

Výsadba a substrát:

Pre broskyne vyberieme slnečné, dostatočne otvorené stanovište, najlepšie v nadmorskej výške do 300 m.n.m., orientované na juh a zároveň chránené proti severným vetrom. Pôda by mala byť suchšia, humózna, vápenatá a živná s pH 6,5-8, stredne ťažká až piesčito-hlinitá. Broskyne možno pestovať aj vo vyšších polohách (nad 450 m.n.m.), tu je ale naozaj nutný správny výber stanovišťa. Štvrťkmene a zakrpatené vysádzame najčastejšie do sponu 5x3-4m.

Pred zasadením stromu je potrebné odstrániť odumreté korene stromčeka a namočenie do vody (dve hodiny by mali byť postačujúce, dlhšia doba nevadí, maximálne však 1deň). Pri jarnej výsadbe vykonáme základné rezy. Pri jesennej výsadbe ponecháme rez až na jar. Väčšina mladých stromčekov potrebuje v prvých rokoch života dodatočnú oporu (niektoré po celý život). Pripravíme si preto kôl, ktorý zatlčieme do už vyhĺbenej jamy. Potom zvisle vložíme drevinu a prihadzuje zeminu. Aby sa pôda dobre dostala aj pod korene, stromček nadvihneme a ľahko s ním zatrasieme. Potom dohádžeme zvyšok, pošliapeme, a nakoniec pripevníme strom ku kolu. Nezabudneme dôkladne preliať zhruba 15 litrami vody. Po vsiaknutí môžeme ešte miesto výsadba zamulčovat kôrou či lístím.

ovocne stromy sadenie 

Hnojenie:

Veľmi dôležité je hnojenie po odkvitnutí, aby sme podporili veľkosť a kvalitu plodov. Dopĺňame základné živiny, predovšetkým draslík a dusík (dusíka menej). Možno prihnojovať aj vyzretým hnojom, ale chce to už určité skúsenosti (k trojročnému stromu cca 10kg hnoja, k päťročnému 20kg atď.). V súčasnej dobe možno zohnať už špeciálne hnojivá určená priamo pre broskyne, ktoré nám celú prácu uľahčia. Vstrebávanie živín možno tiež podporiť postrekom listov roztokom lignohumátu (ten je možné využiť aj na ďalšie stromy, či zeleninu).

Zálievka:

Najväčšie nároky na vodu majú broskyne hlavne v máji a v júni, a potom cca 3 týždne pred zberom. Dávame si pozor, aby sa voda dobre vstrebávala a strom tak nestál vo vode.

Rez:

Broskyne aj nektárinky sú pomerne bujne rastúce menšie stromy s typickým krovým rastom koruny. Plodné púčiky sa objavujú už na jednoročných výhonkoch. Tieto púčiky sa tvoria natoľko intenzívne, že cieľom rezu je nielen tvarovanie a presvetľovanie korunky, ale aj redukcia násady. Najvhodnejším tvarom koruny pre pestovanie broskýň je tzv. kotlovitá koruna. Tomuto tvaru patria nasledujúce popisy:

rez ovocne stromy

 

Rez pred / po výsadbe: na stromčeku vyberieme 4-5 vhodne postavených výhonov s dostatočným uhlom odklonu od strednej osi, z ktorých potom zapestujeme hlavné vetvy. Prípadný terminál či konkurenčný výhon alebo výhony s ostrým uhlom odstránime. Vybrané výhony by mali byť dostatočne silné pre zapestovanie kvalitnej koruny. Všetky výhony hlboko zrežeme na 2-3 napučané púčiky a to vždy na puk smerujúci von z koruny.

Rez v druhom a štvrtom roku: opäť vykonáme skrátenie predlžujúcich sa hlavných vetiev o 1/3 - 2/3 a to zosadením (zrezaním) na nižšie otvárajúce sa výhony, ideálne tak, aby v nasledujúcom roku došlo rezom k zjednoteniu dĺžky hlavných vetiev. Odstránime výhony rastúce smerom dovnútra a výhony krížiace hlavné vetvy. Koncom augusta alebo začiatkom septembra je vhodné vykonať ďalšie skrátenie o približne 1/2 dĺžky nového prírastku.

Rez v ďalších rokoch: zameriavame sa na redukciu a prebierku plodných výhonov a presvetľovanie vnútorných partií koruny. Najvhodnejším obdobím pre tento rez je jar, najlepšie v období pučania púčikov až do rozkvetu. Zimné obdobie je pre rez nie úplne vhodné z dôvodu zlého hojenia rezných rán.

Pri všetkých rezov nezabudneme ošetriť rezné rany štepárskym voskom.

 

Podpníky broskýň a nektariniek:

St.Julien A - slabšie rastúci podpník, vhodný do ťažších pôd.

Adesoto - ďalší zo slabšie rastúcich podpníkov s veľkou násadou plodov, prispôsobí sa akémukoľvek typu pôd.

Montclar - typ podpníka semenáča, znáša vápenitú pôdu.

 

Rubira- typ slabo rastúceho semenáče, vhodnejší do ľahších pôd.

 

podpníky

 

Ochrana rastlín v zime:

Broskyne sú pomerne náchylné na vymŕzanie, aj napriek tomu dokážu krátkodobo zniesť mrazíky až -20 ° C. Lepšie je však ich na chladnejšie počasie pripraviť obalením trstinou, jutovinou, či potretím kmeňa a hlavných vetiev vápenným mliekom (20% roztok haseného vápna a vody).

 

Choroby a škodcovia:

Tak ako u ostatných ovocných drevín, aj broskyne a nektarinky trpia radom chorôb, typickou z nich je napr. kučeravosť broskyne, kedy sa na listoch objavujú najprv žlto-zelené, neskôr červené, vypuklé pľuzgiere, ktoré sa zväčšujú a tým deformujú celý list. Tie potom vysychajú a opadávajú. Ako prevenciu využijeme na jeseň fungicídy s hydroxidom meďnatým, ako je Champion, Kocide ad. Keď vetvičky vášho stromu vyzerajú ako spálené, listy zosychajú, ale neopadávajú a kvety sú ako po spálenie mrazom, pravdepodobne máte čo dočinenia s moniliovým úpalom. Preventívne strom ošetrujeme na začiatku kvitnutia a po odkvete, obzvlášť ak je na jar chladné a daždivé počasie. Kučeravenie a žltnutie listov a ich následný opad spôsobujú aj vošky broskyňovej. Zároveň sú prenášačom ďalších vírusových chorôb. Vhodné je sa začať brániť už v zime a potom na jar použiť postreky na savých škodcov.

 

 

Všetky naše odrody broskýň a nektariniek nájdete TU.