OSKORUŠA - SORBUS DOMESTICA (KONTAJNER)

Kód: 99910898/150
Neohodnotené
59 € / ks 49,17 € bez DPH
VYPREDANÉ
Výška rastliny
Zvolený variant nie je k dispozícii. Reset vybraných parametrov.
Doprava pre nadrozmerný tovar ?
Možnosti doručenia

Oskoruša je opadavý, listnatý ovocný strom dorastajúci do výšky 10 až 15 metrov. Rastie ako solitér (samostatne rastúca rastlina). V slovenských podmienkach sa dožíva 300 až 500 rokov, v južnej Európe až 600 rokov. Kvitne začiatkom mája bielymi, vzácne ružovkastými voňavými kvetmi. Kvitne v chocholíkatých latách obsahujúcich 60 - 90 kvietkov. Po opelení sa plody vytvoria len z 4 - 20 kvietkov. Plody oskoruše sú najväčšie spomedzi všetkých zástupcov rodu jarabina. V priemere majú okolo 2,5 cm a hmotnosť 8 - 10 g. V plode sa obvykle nachádza dve (vzácnejšie až šesť) hnedých až hnedočiernych plochých semien. Plodom je malvica jabĺčkovitého až hruškovitého tvaru.

Farba plodov sa pri dozrievaní mení zo zelenej na zelenožltú až žltooranžovú s červeným líčkom na oslnenej strane. Plody pre vysoký obsah trieslovín a kyselín nie je možné zväčša konzumovať priamo zo stromu, ale zväčša až po opade a následnom zmäknutí. Oskoruša nastupuje do rodivosti zhruba v desiatom roku po výsadbe. 

Detailné informácie

Podrobný popis

Oskoruša je svetlomilná a teplomilná drevina, dobre prosperujúca na nepodmáčaných, dobre živinami zásobovaných stanovištiach. Hlavne počas kvitnutia a dozrievania plodov si vyžaduje stály prísun vody, ktorú si ale dokáže ťahať aj z niekoľkometrovej hĺbky. V oblastiach prirodzeného výskytu preferuje výživné pôdy s dostatočným obsahom minerálov, obzvlášť vápnika. Dokáže však rásť aj v pôdach s mierne kyslou pH reakciou. Neznáša však intenzívne vlhké stanovištia s vysokou hladinou spodnej vody. Oskoruša je dostatočne mrazuvzdorná, takže dokáže v našich podmienkach rásť aj v stredných polohách, najlepšie však na južných – juhozápadných svahoch. V prvých rokoch zapestujeme korunu výchovným rezom, najvhodnejší je tvar koruny s dominantným prostredníkom a s 3 - 4 kostrovými konármi. Po zapestovaní koruny už ďalší rez zväčša potrebný nie je.

 

  • Ikona_botanicky_nazov Botanický názov - Sorbus domestica 

  • Ikona_miesto pre pestovanie Miesto pre pestovanie - slnečné a teplé stanovisko, dobre priepustné pôdy, bohaté na živiny

  • Ikona_opelovanie Opeľovanie - samoopelivá

  • Ikona_mrazuvzdornost Mrazuvzdornosť - mrazuvzdorná

  • Ikona_plody Plod - má jabĺčkovitý až hruškovitý tvar s priemerom okolo 2,5 cm, s hmotnosťou 8 - 10 g. Plody nie je možné zväčša konzumovať priamo zo stromu, ale až po následnom zmäknutí

  • Ikona_dozrievanie Dozrievanie - IX. - X.

  • Ikona_skladovatelnost Skladovateľnosť - krátkodobo, je vhodná na výrobu lekvárov, destilátov, čajov... 

  • Ikona_vyska pri dodani Výška pri dodaní - výška podľa varianty, zakorenený strom v kontajneri

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Len registrovaní užívatelia môžu pridávať články. Prosím prihláste sa alebo sa registrujte.

Nevypĺňajte toto pole: