HURMI KAKI - TIPO (EBENOVNÍK RAJČIAKOVÝ)

Kód: 99910844
SAMOOPELIVÁ
Neohodnotené
59 € / ks 49,17 € bez DPH
DOČASNE VYPREDANÉ
Doprava pre nadlimitný tovar ?
Možnosti doručenia
Položka bola vypredaná…

Tipo patrí medzi odrody hurmi kaki s veľkými plodmi, ktoré sú guľaté a sladké. Chuťovo ich možno prirovnať k chuti marhúľ. Výhodou tejto odrody je, že plody sa dajú konzumovať hneď po obratí, pričom nie sú trpké. Odroda dobre odoláva napadnutiu škodcami aj hubovým chorobám, počas vegetácie nie je nutná chemická ochrana. V dospelosti má strom výšku 4 - 6 metrov. Do rodivosti strom prichádza v druhom až treťom roku po výsadbe. Pestovanie tejto odrody je možné vo všetkých vinohradníckych oblastiach Slovenska s dobre priepustnou pôdou. Stanovisko pre výsadbu musí byť dobre chránené pred vetrom.

Detailné informácie

Podrobný popis

 • Ikona_botanicky_nazov Botanický názov - Diospyros kaki Tipo
 • Ikona_miesto pre pestovanie  Miesto pre pestovanie - Slnečné a teplé stanovisko, chránené pred vetrom. Vyhovujú mu priepustné, hlboké pôdy s dobrou zásobou živín a humusu a mierne kyslé (s pH 5,5 až 6,5). Pravidelná závlaha je potrebná pri suchších obdobiach a prvé 2 - 3 roky po výsadbe. Samotná vlaha má vplyv na tvorbu plodov, tiež ich veľkosť a tvar. V prvých 2 rokoch je potrebné pestovať ho v nádobe a prezimovať na miestach, kde nemrzne. Ideálne sú skleníky a zimné záhrady.  Ak je rastlina po vynesení na jar nenarašená, dáme ju na teplé slnečné miesto, ak je už čiastočne narašená umiestnime ju do polotieňa, aby neprišlo ku spáleniu. Rastlinu vynášame podľa počasia, v apríli alebo začiatkom mája.

  Po výsadbe na stanovište je vhodné minimálne prvý rok počas zimy rastlinu mierne chrániť - napr. čečinou, alebo zakopcovaním kmeňa zeminou do výšky 50 cm. Nevyhnutná sa javí ochrana proti devastujúcemu vplyvu zimného slnka na slnečných stanovištiach. Postačí jednoduchý chránič (opretá doska do južného smeru, biela netkaná textília v dvoch vrstvách na bambusových tyčkách). Ako nedostatočné sa javí známe bielenie kmeňa. Vhodné je aj zabalenie kmeňa v prvých 4 rokoch do jutoviny. 

 • Ikona_opelovanie Opeľovanie - samoopelivý

 • Ikona_podpnik Podpník - Semenáč hurmi kaki 
 • Ikona_mrazuvzdornost Mrazuvzdornosť -  mrazuvzdorná do -15 °C pri nižších teplotách sa odporúča ochrana proti mrazu

 • Ikona_plody Plod - veľký s guľovitým tvarom, dužina oranžová, chuť sladká - pripomínajúca marhule

 • Ikona_dozrievanie Dozrievanie - pol. X.

 • Ikona_skladovatelnost Skladovateľnosť - v chladiarni (pri 0 - 5 °C) plody vydržia aj 2 mesiace

 • Ikona_vyska pri dodani Výška pri dodaní - cca 130 - 150 cm, kontajnerovaný strom v 20-litrovom kontajneri

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Len registrovaní užívatelia môžu pridávať články. Prosím prihláste sa alebo sa registrujte.

Nevypĺňajte toto pole: