Ako jednoducho pestovať drobné a bobuľové ovocie
Sprievodca pre domácich záhradkárov
Chutné, zdravé a navyše dostupné priamo zo záhrady – drobné a bobuľové ovocie je skvelým spôsobom, ako si spríjemniť leto a obohatiť jedálniček o vlastnoručne vypestované dobroty. Jahody, maliny, ríbezle, egreše, vinič, figy, čučoriedky či černice nie sú len lahodným potešením, ale aj nenáročnými rastlinami, ktoré zvládne pestovať aj začiatočník. Ako na to?
Dôležité je sadiť zdravú a kvalitnú rastlinu, sadenicu či krík. Odporúčame Vám pozrieť si našu širokú ponuku najobľúbenejších druhov a odrôd ovocia. TU.
Výber správneho miesta
Základom úspechu je vhodne zvolené stanovisko. Drobné ovocie potrebuje slnko – aspoň 6 hodín denne. Vyhnite sa miestam, kde sa drží voda, pretože korene potrebujú dobré odvodnenie. Ideálne je, ak pôda nie je príliš ťažká a je obohatená o kompost alebo iný organický materiál. Na každý druh ovocia odporúčame použiť vhodný substrát alebo rašelinu. Príklady nájdete TU.
Príprava pôdy
Pred výsadbou pôdu dôkladne prerýľujte, odstráňte burinu, kamene a pridajte kompost. Tým zabezpečíte rastlinám dobrý štart a podporíte zdravý vývoj koreňov.
Kedy a ako sadiť?
S výsadbou ovocných kríkov, ktoré sú v kontajneroch (kvetináčoch) môžete začať kedykoľvek cez rok od jari do jesene. Pri voľnokorenných sadeniciach odporúčame výsadbu na jar alebo na jeseň. Vykopte jamy dostatočne veľké pre korene a sadenicu vložte do hĺbky, v akej rástla predtým. Môžete pridať mykorhízne huby pre lepšie prijímanie živín. Po zasypaní pôdy ju jemne utlačte a poriadne zalejte. Vyskúšané a odporúčané myhorhízne prípravky nájdete TU.
Starostlivosť počas sezóny
Pravidelná zálievka je kľúčová, najmä počas suchších období a v čase dozrievania plodov. Nezabúdajte ani na hnojenie – ideálne špeciálnym hnojivom na ovocné kríky. Okolie rastlín zamulčujte, aby ste udržali pôdnu vlhkosť a zabránili rastu buriny.
Strih a tvarovanie
Rez je nevyhnutný pre zdravý rast a bohatú úrodu. Na jar odstráňte staré a poškodené výhonky. Po odkvitnutí môžete rastliny ešte raz upraviť, čím podporíte rast nových plodonosných výhonkov.
Ochrana pred chorobami a škodcami
Prevencia je vždy lepšia ako riešenie problémov. Pravidelne kontrolujte rastliny, používajte organické hnojivá a pri prvých príznakoch chorôb či škodcov zasahujte – buď ekologickými postrekmi, alebo vhodnými prípravkami z obchodu.
💡 Tip na záver: Ak máte deti, zapojte ich do zberu – drobné ovocie je nielen zdravé, ale aj zábavné na zbieranie. A nie je nič lepšie ako čerstvé jahody priamo zo záhradky!