Pestovanie viniča
Pôda
Vinič vyžaduje teplé, slnečné stanovisko s dobre priepustnou pôdou bohatou na živiny. Ideálna je ľahšia pôda s dostatkom humusu a pH 6,5 - 7. Niektoré odrody tolerujú aj kyslejšiu pôdu (pH 5 - 6). Na zlepšenie pôdy sa pridáva piesok alebo hlina, podľa potreby. Vinič možno pestovať aj v črepníkoch, pričom je dôležitá dostatočná drenáž a hnojenie.
Výsadba
Vinič je možné sadiť skoro celý rok, okrem obdobia mrazov.
Ako postupovať
- Pred výsadbou vykopeme jamu 30 x 30 cm, do hĺbky 40 - 60 cm
- Dno jamy nasypeme pripravený pôdny substrát, zhruba do výšky 20 cm
- Sadenicu umiestnime zvisle, pri výsadbe k stene alebo k plotu - šikmo v opačnom smere od opory
- Zasypeme jamu do polovice substrátom, ušliapme a polejme
- Znova skontrolujme hĺbku a zvislosť výsadby
- Jamu až po vrch zasypme, pôdu ušliapme tak, aby dôkladne obklopila korene a znova výdatne popolievame
Mykorhízne huby
Tieto huby tvoria sieť podhubia, ktorá zlepšuje prísun vody a živín. Aplikujte ich na dno výsadbovej jamy alebo do črepníkov podľa návodu. Prípravok možno použiť aj plošne pred výsevom.
Rez
Ideálny čas na rez viniča je koncom zimy, keď pominula hrozba silných mrazov. Rez v lete obmedzte na odstraňovanie nechcených výhonkov a listov. Vinič rodí na 1-ročnom dreve, preto je dôležité formovať mladé výhonky a presvetľovať staré zdrevnatené časti.
Zálievka
Po výsadbe a počas horúčav vinič častejšie zalievajte. Keďže vinič zakoreňuje hlboko, potrebuje len miernu zálievku. Nadmerná vlhkosť pred zberom môže spôsobiť chorobnosť a zahnívanie bobúľ.
Hnojenie
Používajte hnojivá s obsahom draslíka, fosforu, horčíka a vápnika. Vyvarujte sa nadmernému hnojeniu dusíkom, ktoré môže spôsobiť bujný rast a vyššiu náchylnosť na choroby.
Ochrana v zime
V chladnejších oblastiach chráňte vinič nahrnutím zeminy alebo kompostu ku miestu štepenia. Výhonky možno chrániť čečinou alebo netkanou textíliou.