Jahody - frigo sadenice

Návod na pestovanie

Jahody

 

 

Čo je frigo jahodová sadenica?

Frigo sadba je odborný termín, ktorým sa označujú chladené prostokorenné jahodové sadenice bez listov. Takéto sadenice sa vyorávajú špeciálnymi mechanizmami z pôdy už v novembri, prípadne decembri v na to špecializovaných firmách. Škôlky ktoré expedujú frigo sadenice jahôd potláčajú na svojich porastoch kvitnutie a tvorbu plodov a intenzívnejšie ich ošetrujú a hnoja tak, aby boli v dobrej kondícií a tvorili tak ďalší biologický materiál. Po vyoraní sa čistia a balia do balíčkov. Uskladnené sú v debničkách obalených fóliou, aby neunikala vlhkosť, pri -2 až -4°C v závislosti od odrody. Ak teplota stúpne na 0°C na dlhšie ako 24hodín, jahody sa „zobudia“ a musia byť skladované v chladiacom boxe pri teplote 1 až 2°C a následne do niekoľkých týždňov vysadené.

 

Prečo kupovať frigo?

Výhody:

+  vyšší potenciál rastu               

+  väčšie plody

+  lepšia ujateľnosť

+  termín výsadby jar – leto

+  bez chorôb a škodcov

 

Jahodová sadenica si vytvára zásobné látky na to, aby prežila zimu. Keďže sme ju vybrali tesne pred zimou von z pôdy, jahoda disponuje týmito zásobnými látkami a na jar má väčší potenciál rastu ako čerstvá sadenica presadená zo záhradky. Preto na jar už hneď po výsadbe rastie frigo sadenica veľmi bujne a v lete má neporovnateľne väčšie plody ako iné sadby. Ďalšou výhodou je vyššia ujateľnosť aj pri vyšších teplotách, nakoľko frigo nemá listy, nevyžaduje toľko vody. Termín výsadby je tiež výhodou, nakoľko u frigo sadby, dostupnej celé vegetačné obdobie, nie sme odkázaní na počasie. V produkčných výsadbách s ohľadom na plody nikto nezabezpečí takú ochranu rastlín ako v profesionálnej škôlke, preto zo sadeníc z nich po čase dochádza k rozšíreniu škodcov na jahodách ako napr. kvetovka jahodová, roztočce, či hubovitým škvrnitostiam listov a múčnatke. Vyhnete sa im ale výsadbou nových,  certifikovaných a zdravých frigo sadeníc, aké nájdete v našej ponuke a zabezpečíte si tým optimálnu úrodu.

 

Ako pestovať jahody ?

Pre dobrú prispôsobivosť klimatickým a pôdnym podmienkam možno jahody pestovať takmer na celom území SR (vo vhodných lokalitách do nadmorskej výšky 600 m). Najlepšie sa im darí v stredných hlinitopiesočnatých pôdach s dostatkom humusu. Veľmi ťažké ílovité pôdy sú na ich pestovanie najmenej vhodné.

Jahody vysádzame na dobre pripravený záhon bez burín, zásobený potrebnými živi­nami, napríklad kvalitným, dobre vyzretým maštaľným hnojom alebo kompostom v dávke 40 až 60 kg na 10 m2 a 500 až 600 g viaczložkového hnojiva, a to na miesto, kde sa jahody nepestovali najmenej tri roky. Najvhodnejšími termínmi výsadby sadeníc je koniec leta august -  začiatok septembra.

Pri jednoriadkových výsadbách s odstraňovaním poplazov sa spon pohybuje v roz­pätí 0,50 až 0,80 x 0,25 až 0,30 m s potrebou sadeníc od 42 do 75 na 10 m2. V dvojriadkovej výsadbe v spone 0,80 x 0,30 x 0,30 m potrebujeme 61 sadeníc na 10 m2.

Jahody možno úspešne pestovať i na fólii alebo netkanej textílii, najlepšie na vyvýšených hrobčekoch (0,20 až 0,30 m nad terénom), a to v jedno-, dvoj- alebo trojriadkoch v univerzálnom spone 0,5 x 0,3 m.

Na vysádzanie používame len zdravé sadenice so silným koreňovým kŕčkom a srdiečkom, ktoré majú dobre vyvinutú koreňovú sústavu s dĺžkou koreňov aspoň 40 mm. Pred samotnou výsadbou je nutné sadenice namočiť na hodinu do vody a korene skrátiť o ¼. Hneď po výsadbe je nevyhnutná výdatná závlaha a podľa počasia i doplnková počas zakoreňovania.

 

Najobľúbenejšie odrody

 

Allegro:

- zdravá a silno rastúca jahoda s dobrou znášanlivosťou voči pôdnym chorobám, vhodná aj do severnej Európy. Dorastá do výšky 0,5 m a kvitne bielymi kvetmi v mesiacoch máj až jún. Už od júna až do konca leta prináša bohatú úrodu šťavnatých červených plodov.

Elsanta:

- stredne skorá, veľmi úrodná odroda. Má vynikajúce chuťové vlastnosti, vzhľad a pevnosť dužiny. Úroda je vysoká a nerobí problémy pri zbere. Menším nedostatkom je jej náchylnosť na choroby, tie však vieme odstrániť správnou agrotechnikou. Dozrieva začiatkom Júna

Darselect:

- stredne skorá, úrodná odroda. Jahoda veľmi veľká, aromatická a sladká. Nevýhodou tejto odrody je háklivosť na múčnatku. Dozrieva 3dni pred Elsantou, koncom Mája.

Diamante:

- remontantná - viackrát ročne rodiaca odroda jahody, ktorá pochádza z USA, dozrieva už na prelome mája a júna do konca septembra. Chuť je stredne sladká.

Clery:

-  skorá, úrodná odroda, ktorej porasty sú takmer vždy zdravé. Má dobré chuťové vlastnosti, príjemnú arómu, žiarivo červenú šupku a pekný, pravidelný kónický tvar plodu.  Je vhodná pre rýchlenie. Dozrieva v polovici Mája.

Jolly:

- plody sú veľmi veľké, homogénne, splošteného tvaru. Dužina má priam ideálnu tvrdosť, je sladká, vynikajúcej chuti. Farba šupky je žiarivo červená, lesklá, rovnako, ako aj dužina. Porasty sú odolné voči chorobám. Dozrieva koncom Mája.

Lambada:

-veľmi skorá odroda Lambada sa vyznačuje silným rastom. Je odolná voči hubovým chorobám, vhodná na pestovanie vo fóliovníkoch i vo voľnej pôde. Dozrieva už od stredu mája. Plody sú jasne červené, dužina je pevná, s výbornou sladkou chuťou.

Selva:

- nenáročná stálerodiaca (remontantná - viackrát ročne rodiaca) odroda, ktorá rodí od júna až do októbra. Najvyššiu úrodu má v druhom roku. Zo všetkých stálerodiacich odrôd je táto odroda najvitálnejšia. Plody sú veľké, pevné, kužeľovitého tvaru, sýtočervenej farby a dobrej chuti. Môže sa pestovať aj v kvetináčoch na balkónoch.

Senga Sengana:

- svetlo červená, univerzálna odroda jahôd Senga Sengana je staršia a veľmi osvedčená odroda jahôd. Má veľmi dobrú chuť, rodí skoro, je veľmi prispôsobivá a odolná. Plody po zbere zostávajú dlhšie čerstvé, preto je vhodná aj na prepravu a predaj. Najčastejšie pestovaných odrôd. Dobre odoláva mrazu.

Sonata:

- stredne skorá, úrodná odroda. Jahody má veľké, dužina je ružová až červená, veľmi pevná s výbornou sladkou chuťou. Netrpí chorobami. Dozrieva začiatkom Júna.

 

Všetky naše odrody nájdete TU.