Jablone - výsadba, pestovanie a starostlivosť o ovocné stromy

Návod na pestovanie

Výber odrody jablone a podpníka máte veríme už úspešne za sebou. Viete, či budete pestovať jabloň klasického tvaru, stĺpovitú alebo zakrpatenú, ale musíte venovať svoju pozornosť aj k správnej výsadbe a predovšetkým k rezu ovocného stromu.

 

Výsadba a substrát:

Pre jablone vyberáme slnečné a teplé stanovište, orientované optimálne na južnú stranu, do pôdy bohatej na živiny, ľahkú a priepustnú (nie ťažkú ílovitú), vlhšiu ale nie neustále premokrenú. Jablone preferujú pôdu s neutrálnu až mierne kyslú. Pred výsadbou je dôležité si upraviť toto miesto tak, že vykopeme k výsadbe jablone jamu cca 60cm x 60cm x 100cm. Vykopanú pôdu upravíme podľa potreby – do ťažkej pôdy pridáme piesok a do ľahkej primiešame zase hlinitú. Pridávame do nej tiež odležaný maštaľný hnoj alebo kvalitný záhradný substrát. Pred výsadbou upravíme korene stromu tak, že odstránime poškodené a príliš dlhé korene. Následne takto upravený koreňový systém namočíme do vody na minimálne 2h (ale nie viac ako 24h). Pri jesennej výsadbe stromček nestriháme a odložíme rez až na jar, kedy vykonáme základný jarný rez ovocných stromov. Väčšina mladých ovocných stromčekov potrebuje v prvých rokoch svojho rastu (niektoré aj celý život) aj primeranú oporu. Kôl alebo drôtenku si pripravíme už k vyhĺbenej výsadbovej jame. Následne stromček zvisle vložíme do jamy a prihadzujeme zeminu, tak aby sa dostala dobre aj pod korene a zaplnila postupne celú jamu. Po prešliapaní jamy ešte prihodíme zeminu a nakoniec prelejeme jamu zhruba 20 litrami vody. (miesto výsadby môžeme zamulčovať kôrou alebo lístím). Stromček upevníme k opornému kolu alebo drôtenke.

 

ovocne stromy sadenie

 

Rozostupy pri výsadbe:

Podľa podpníka ovocného stromu je tiež odporúčané dodržiavať určité rozostupy medzi stromami:  

- stĺpovité ovocné stromy: vysádzame do radov vzdialených od seba 3-4m, rozostupy jednotlivých stromov majú byť 0,8-1,8 m

- zakrpatené ovocné stromy: podľa odrody a podpníka vysádzanie do sponu 3-4 m x 2-3 m, do radov s rozstupmi 3-4 m a rozostupy jednotlivých stromov 2-3 m. 

- klasické ovocné stromy:  podľa odrody a podpníka vysádzame do sponu 4-5m x 3-4m, v radoch 4-5 m od seba a na rozostupy jednotlivých stromov 2,5-3,5 m.

 

Hnojenie:

Dôležité pre správny rast jablone je dodávanie potrebných živín, ako je dusík, vápnik, fosfor, draslík a horčík. Draslík a fosfor môžeme pridať do zeminy už pred samotnou výsadbou a potom pridávať s ďalšími živinami v priebehu vegetácie. Dusík aplikujeme hlavne na jar. (na jeseň sa rýchlo a ľahko splavuje do pôdy). Najjednoduchšie pre bežného spotrebiteľa je pridanie trochu NPK na jeseň, a potom znovu na jar. Rovnako sa snažíme dopĺňať humus do pôdy. Najkvalitnejšie hnojenie však zaistíme dobre odležaným kompostom.

 

Zálievka:

V čase zakoreňovania stromčeka venujeme zálievke zvýšenú pozornosť a tiež pri výsadbe do príliš piesčitých pôd - tu je pravidelná zálievka nutnosťou.

  

Rez:

Rez po / pred výsadbou:  vyberieme si hlavný terminál a základné 4 bočné výhony (na každej strane 2) - tie skrátime na 4-6 očká, tak aby smerovali von z koruny. Terminál potom prispôsobíme bočným výhonom tak, aby ich presahoval cca o 10cm. Stĺpovité jablone nevyžadujú žiadny rez (prípadne skrátime iba nadbytočné konáriky).

 

rez ovocne stromy

 

 

Letný rez:  vykonáva sa zakracovanie alebo zaštipovanie letorostov, ktoré podporí lepšiu tvorbu púčikov. Možno tiež odstrániť nadbytočné letorasty, avšak tento rez sa robí najčastejšie v zime.

Zimný rez:  vykonáva sa v období od januári až do apríla

 

Výchovný rez:   tento rez má za cieľ predovšetkým založiť a tvarovať novovznikajúcu korunku. V 1. roku od výsadby ponechávame hlavný terminál a tri až štyri rovnomerne rozložené bočné výhony. V 2. roku odstraňujeme prebytočné konkurenčné vetvy. Zároveň vyberieme najslabšiu vetvu a skrátime ju zhruba o polovicu. Čím je rast slabší, tým hlbšie režeme. Potom v rovnakej úrovni zakrátenej vetvy upravíme aj ostatné základné výhony vždy na puk smerujúci von z korunky. Terminál opäť skrátime tak, aby prevyšoval základné vetvy o 1/4 až 1/3 dĺžky. Snažíme sa dodržiavať patričný uhol tak, aby konáre neboli príliš blízko, ale ani príliš ďaleko od kmienka. V 3. roku postupujeme rovnako ako v roku druhom, však nerežeme tak hlboko a ponechávame aj slabšie obrastové vetvy (tie však musia byť kratšie ako základné vetvy). Vo 4. roku je postup opäť rovnaký, len u tých vetiev, kde sa už objavujú prvé kvety rez ešte viac obmedzíme. Iba u bujnejšie rastúcich stromčekov odstránime prebytočné slabé vetvy. V 5. roku by už väčšina stromov mala plodiť. Ak tomu tak nie je, rez nevykonávame a iba vykonáme najnutnejšie presvetľovacie rezy.

 

Udržiavací rez:  týmto rezom udržiavame strom v dobrej kondícii, vykonávame ním omladzovanie základných vetiev. Pri jemnom zmladzovacom reze skracujeme konáre do dvojročného dreva zhruba o 1/4. Pri stredne hlbokom reze redukujeme do 3-4 ročného dreva zhruba na 1/2. Hlboký zmladzovací rez sa robí len výnimočne u veľmi slabo rastúcich odrôd až na 1/3.

 

Zmladzovací rez:   tento rez vykonávame predovšetkým u polokmeňov či vysokokmeňoch, kedy skracujeme základné vetvy podľa celkovej životnosti stromu. Najprv vykonáme dôkladný presvetľovací rez, po ktorom skrátime základnej vetvy na 1-2m dĺžky. U zakrpatených stromov sa tento rez spravidla nepoužíva, bohato postačí rez udržiavací.

Všetky rezné rany vždy ošetríme štepárskym voskom.

K starostlivosti o strom patrí aj pravidelná prebierka plodov, kedy odstraňujeme už malé plody na vzdialenosť 10 cm (u menších plodov), alebo 20 cm (u veľkoplodých).

 

Podpníky jabloní (v našej ponuke najčastejšie):

 

A2  - veľmi mrazuvzdorný podpník, silne rastúci, vhodný pre vyššie tvary

M9  - veľmi slabý rast, plytko koreniaci; potrebuje oporu. Skorý nástup rodivosti. Šírka 1,6m a výška 1,8m - 3m.

MM 111 - stredne silno rastúci podpník, nevyžaduje oporu, používa sa najmä pre odrody tzv. Stĺpovitých jabloní. Výška do 4m, Začiatok rodivosti 3.-4. rok.

M26 -  rastie slabo až stredne silno, silnejšie ako M9 a je veľmi vhodný pre slabšie rastúce odrody. Je mrazuvzdornejší ako M9 a prináša veľmi dobrú kvalitu plodov. Nie je úplne stabilný a preto vyžaduje oporu. Šírka 2,3m a výška 2,5m.

MM106 - stredne rastúci podpník, bujne rastúci s veľkým koreňovým systémom, odolný voči mrazu, vhodný do kamenistých, vlhkých pôd, aj do zatrávnených plôch. Stromčeky skoro a dobre rodia. Nepotrebuje podporu. Šírka 3,6m a výška 3m.

 

podpníky

 

Všetky naše odrody jabloní nájdete TU. 

 

 

Výška kmeňa (vzdialenosť korunky od zeme):

zakrpatené:  40-60cm

štvrťkmene:  70-120cm

polokmene:  130-180cm

vysokokmene:  nad 180cm

 

Ochrana rastlín a príprava drevín na zimu:

Najčastejšie sa natierajú kmene a najsilnejšie vetvy tzv. Vápenným mliekom; jedná sa o 20% zmes haseného vápna s vodou. Pred samotným náterom je vhodné odstrániť starú a odumretú kôru kmeňa a až potom ju aplikovať. Takto ošetrený strom je chránený nielen pred mrazíkmi, ale aj pred slnkom. Ďalšou z možnosťou tienenia je oprieť drevenú dosku z južnej strany stromu; mladší stromy možno obaliť a chrániť jutovinou, rákosovou rohožou a pod.

 

Choroby a škodcovia:

Jablone napáda množstvo škodcov a chorôb, proti väčšine z nich sa dá však aj preventívne brániť. Jednou z najčastejších chorôb je moníliová hniloba plodov. Tá sa prejavuje predovšetkým hnednutím pletiva plodov a tvorbou kôpok svetlohnedej farby na povrchu plodov. Aby sme tomuto predišli, je vhodné sa preventívne brániť pred obaľovačom jabloňovým a ihneď odstraňovať napadnuté plody. Proti obaľovačovi používame fungicídy Discus, Rovral, Zato a mnoho ďalších. Ďalším škodcom je piliarka jablčná, ktorej larvy postupne vyžierajú dužinu a stred plodu. Vzhľadom k ich schopnosti prezimovania je nutné poškodené plody odstraňovať. Chemickú ochranu vykonávame v čase liahnutia lariev, po opadnutí kvetných lístkov. Vhodným prípravkom je Reldan. Ďalším častým problémom pri pestovaní jabloní je chrastavitosť, ktorú spôsobuje huba, ktorá napáda plody, letorasty i listy. Väčšinou sa vyskytuje pri príliš hustej výsadbe, za teplého a vlhkého počasia. Vhodnými pomocníkmi sú fungicídy Discus, Dithane, Baycor, Syllit, Delan a ďalšie. Veľmi častým škodcom je vošky jabloňová, ktorá sa vyskytuje na konci mladých výhonkov. Skvelou pomocou je preventívny postrek krátko po vypučaní Calypso, Mospilan či Pirimorom, alebo umiestnením žltých lepových dosiek pri stromoch.