Maliny - výber, pestovanie, starostlivosť

Maliny patria medzi najobľúbenejšie drobné ovocie nielen pre svoju chuť, ale aj jednoduché pestovanie. Hoci rastliny nie sú náročné, správne zvolené odrody, pestovateľské postupy a starostlivosť dokážu výrazne pomôcť ku kvalite a množstvu Vašej úrody. Pre dlhodobé a úspešné pestovanie sú tu pre Vás preto dôležité odborné postupy, ktoré minimalizujú chyby už od výsadby.

 

Výber správnej odrody

Pri výbere vhodnej odrody maliny do záhrady je dôležité zvážiť niekoľko faktorov. Základné rozdelenie odrôd je na jedenkrát rodiace (letné) a viackrát rodiace (remontantné). Jedenkrát rorodiace maliny prinášajú úrodu v prvej polovici leta a plodia na dvojročných výhonkoch. Sú vhodné pre záhradkárov, ktorí chcú získať bohatú úrodu naraz, napríklad na zaváranie. Viackrát rodiace (remontantné) maliny začínajú rodiť v strede leta a pokračujú až do jesene, pričom plodia na jednoročných výhonoch. Tieto odrody sú ideálne pre tých, ktorí chcú dlhé obdobie čerstvého ovocia a jednoduchší rez. V chladnejších oblastiach sa viac osvedčujú jedenkrát rodiace odrody, ktoré dozrievajú skôr. Do teplejších oblastí sú vhodné aj remontantné odrody, ktoré stihnú dozrieť aj v druhej polovici sezóny. 

Výber stanoviska a mikroklímy

Maliny sú svetlomilné rastliny, ktorým najviac vyhovuje slnečné stanovište chránené pred silnými vetrami. V tieni býva znížená tvorba kvetov, predlžujú sa vzdialenosti medzi listami, a rastliny sú náchylnejšie na hubové ochorenia. Ideálne bývajú aj svahy s miernym sklonom, kde je zabezpečený odtok prebytočnej vody. Vlhké a ťažké pôdy so zlým odvodnením spôsobujú zahnívanie koreňov a podporujú šírenie patogénnych húb.

Odborný tip: V oblastiach s vyšším úhrnom zrážok sa odporúča vyvýšená výsadba do riadkových hrobčekov, čím sa zlepší drenáž pôdy a zníži riziko koreňových chorôb.

 

Odrodová skladba a výber sadeníc

Pestovateľ by mal zvážiť, či chce zberať úrodu raz za sezónu, alebo uprednostní remontantné odrody s opakovaným rodením od leta až do jesene. Kombináciou oboch typov možno zabezpečiť kontinuálnu úrodu od júna až do októbra. Pri kúpe sadeníc sa vyhýbajte rastlinám s poškodenými koreňmi, príznakmi vírusových ochorení alebo suchými výhonkami.

Odborný tip: Kvalitné certifikované sadenice zo spoľahlivého zdroja výrazne znižujú riziko prenosu chorôb do výsadby.
Aktuálnu dostupnosť a odrody malín v našej ponuke si môžete pozrieť TU.  

Odporúča sa tiež výsadba na miestach, kde sa aspoň 5 rokov nepestovali maliny ani príbuzné druhy (napr. ostružiny), kvôli únave pôdy.

 

Výsadba a príprava pôdy

Pred výsadbou pôdu dôkladne prekypríme do hĺbky 30–40 cm. Odstránime všetky trváce buriny, najmä pýr plazivý a pupenec, ktoré by neskôr konkurovali malinám o vodu a živiny. Ideálne je zapracovať do pôdy organické hnojivo (kompost, maštaľný hnoj) ale iné špecializované hnojivo či prípravok pre ovocné kríky, ktoré zlepšia pôdnu štruktúru a aj aktivitu mikroorganizmov.
 

Pestovanie a opora

Maliny vytvárajú dlhé, mäkké výhony, ktoré potrebujú oporu. Najčastejšie sa používa vedenie na drôtenke s dvoma až tromi lankami vo výške 50–180 cm nad zemou. Umožňuje to lepšiu cirkuláciu vzduchu, jednoduchší zber a výrazne znižuje riziko šírenia plesní.

Odborný tip: V intenzívnejších výsadbách sa odporúča pestovanie v dvojriadkových formáciách s oporou z kovových alebo drevených stĺpikov, ktoré vydržia aj vyššiu záťaž pri plnej rodivosti.

 

Hnojenie a výživa rastlín

Kľúčovým obdobím pre hnojenie je predjarné obdobie, kedy rastlina tvorí základ pre generatívne orgány. Používame viaczložkové granulované hnojivá (napr. NPK s vyšším obsahom draslíka) alebo organominerálne hnojivá. V období kvitnutia sa odporúča aplikovať listové hnojivá s obsahom mikroprvkov (bór, zinok, mangán), ktoré podporujú lepšie opelenie a viazanie plodov.

Odborný tip: Nedostatok bóru sa prejavuje deformovanými plodmi a slabým vývojom kvetov. Aplikácia bór-boritých hnojív na list je efektívna najmä pred kvitnutím.
Odporúčané hnojivá a prípravky k pestovaniu malín nájdete TU.

 

Režim zálievky a mulčovanie

Korene kríkov malín sú citlivé na výkyvy vlhkosti. Zavlažujeme radšej hlbšie a menej často, ako plytko a denne. V letných mesiacoch sa odporúča aplikovať mulč (napr. slama, drevná štiepka, kompost), ktorý udržiava pôdnu vlhkosť, potláča rast buriny a zlepšuje mikroklímu okolo koreňov.

Odborný tip: Kvapková závlaha zabezpečuje rovnomerný prísun vody priamo ku koreňom a zároveň minimalizuje vlhkosť na listoch, čím sa predchádza šíreniu plesní.

 

Rez a obnova výsadby

Správna technika rezu je zásadná pre tvorbu kvalitných a zdravých výhonov. Jedenkrát rodiacim malinám po zbere odstránime dvojročné výhonky až po zem. Remontantné (viackrát rodiace) maliny možno rezať buď úplne (tzv. totálny rez – úroda len na jeseň) alebo ponechať spodnú časť výhonov na skorú letnú úrodu.

Odborný tip: Staršie porasty po 8–10 rokoch postupne strácajú vitalitu. Odporúča sa ich nahradiť novou výsadbou v inej časti záhrady a pôvodnú pôdu vydezinfikovať parením, ak je to technicky možné.

 

Ochrana rastlín pred chorobami a škodcami

Maliny sú náchylné na viaceré choroby: Didymella applanata (spôsobuje odumieranie výhonkov), hrdza malinová, múčnatka či vírusové zakrpatenie. Základom ochrany je prevencia: dobré vetranie v poraste, pravidelný rez a likvidácia chorých rastlín. Chemická ochrana je posledným riešením, ideálne v kombinácii s ekologickými prípravkami na báze síry, medi alebo olejov.

Odborný tip: Pravidelné sledovanie rastlín umožňuje včasné zistenie problému. Namiesto opakovaných chemických zásahov možno použiť aj biologickú ochranu – napr. entomopatogénne huby a prirodzených predátorov škodcov.