Muchovníky - výber, pestovanie a starostlivosť

Muchovník – zdravá pochúťka a ozdoba vašej záhrady

Muchovník (Amelanchier alebo Indiánska čučoriedka) je stále pomerne málo známa ovocná drevina, no čoraz viac si získava obľubu aj medzi slovenskými záhradkármi. Dôvodom je nielen jeho atraktívny vzhľad a výnimočné sladké plody, ale aj minimálne nároky na pestovanie a dobrá mrazuvzdornosť.

Okrem vysokého úžitku ponúka aj výraznú estetickú hodnotu – na jar krásne kvitne, v lete prináša úrodu tmavých bobúľ a na jeseň sa jeho listy sfarbia do odtieňov oranžovej a červenej. Navyše ide o dlhovekú drevinu, ktorá vám bude prinášať úžitok aj po desaťročiach od výsadby.

Vhodný je nielen ako solitér, ale aj do živých plotov alebo prírodných záhrad. Výborne znáša rez aj menej priaznivé podmienky, čo ho robí ideálnym aj pre začínajúcich pestovateľov.

Ktorú odrodu si vybrať?

Na trhu je dnes dostupných viacero kultivarov muchovníka, ktoré sa líšia veľkosťou a chuťou plodov, výškou rastu, rýchlosťou dozrievania či odolnosťou voči mrazu. Tu sú niektoré z najobľúbenejších:

  • ‘Smoky’ – kanadská odroda s veľkými, veľmi sladkými plodmi. Má jemnú dužinu a nízky obsah kyselín. Dozrieva začiatkom leta.

  • ‘Thiessen’ – rýchlo rastúca odroda s výškou do 5 m, plody sú veľké, mierne kyslasté, vhodné aj na spracovanie.

  • ‘Martin’ – pochádza z výberu Thiessenu, má ešte väčšie plody a kompaktnejší rast. Veľmi obľúbená pre rodinné záhrady.

  • ‘Honeywood’ – robustná odroda s bohatým výnosom, kvitne neskôr, čím sa vyhýba jarným mrazom.

  • ‘Northline’ – nižšia a hustejšia odroda (do 2,5 m), ideálna do menších záhrad. Plody sú aromatické a výborne držia tvar.

  • ‘Prince William’ – nízky kompaktný kultivar vhodný aj do črepníkov, krásne kvitne a dozrieva skoro.

  • ‘Ballerina’ – európska odroda s vyšším vzrastom, mimoriadne vhodná na pestovanie ako okrasný stromček.

Pri výbere odrody zvážte podmienky vašej záhrady – veľkosť priestoru, dostupnosť svetla a zamýšľaný spôsob využitia plodov (čerstvé, mrazené, spracované).
Aktuálnu dostupnosť a odrody muchovníkov v našej ponuke si môžete pozrieť TU. 

Stanovište a pôda – základy úspechu

Muchovník najlepšie prospieva na slnečnom alebo mierne polotienistom mieste. Dobre znáša rôzne typy pôdy, avšak preferuje mierne kyslé až neutrálne pH (6,0 – 7,0) a ľahko priepustný substrát. Vyhnite sa zamokreným alebo dlho podmáčaným miestam.

Ideálne je pred výsadbou obohatiť pôdu kompostom alebo dobre rozloženým hnojom. Ak je vaša pôda ťažká a ílovitá, odporúča sa drenážna vrstva (štrk alebo piesok) alebo pestovanie vo vyvýšených záhonoch.

Ako správne vysadiť muchovník

Výsadba prebieha najčastejšie na jeseň alebo skoro na jar. Do výsadbovej jamy s rozmermi aspoň 40 × 40 × 40 cm zapracujte organickú zložku, ktorá zlepší pôdnu štruktúru a dodá živiny. Pri skupinovej výsadbe dodržte rozostupy 2,5 až 3 metre, aby mali kríky dostatok priestoru na rast a prevzdušnenie.

Po výsadbe dôkladne zalejte, mulčujte koreňový priestor a v suchších oblastiach zabezpečte pravidelné zavlažovanie v prvých mesiacoch.

Starostlivosť počas vegetácie

Muchovník po zakorenení znesie aj krátkodobé sucho, no počas horúcich letných dní mu doprajte hlbokú zálievku raz týždenne. Mulčovanie (napr. drevná štiepka, kôra alebo slama) udržiava pôdnu vlhkosť, zabraňuje prerastaniu buriny a stabilizuje teplotu pôdy.

Na jar môžete rastlinu prihnojiť kompostom alebo organickým hnojivom so zníženým obsahom dusíka, aby ste podporili kvitnutie a tvorbu plodov. Vhodné sú aj hnojivá s vyšším obsahom fosforu a draslíka.
Odporúčané hnojivá a prípravky k pestovaniu muchovníkov nájdete TU.

Rez a tvarovanie

Muchovník možno tvarovať ako ker alebo stromček. Pri stromčeku nechajte jeden hlavný kmienok a bočné výhony pravidelne odstraňujte. Rez sa vykonáva na konci zimy alebo skoro na jar, pred rašením.

Cieľom rezu je odstrániť staré, poškodené alebo zahusťujúce výhony a podporiť tvorbu nového plodonosného dreva. Kríkový tvar si vyžaduje zachovanie 6 až 8 hlavných výhonov a každoročné presvetľovanie.

Odolnosť, choroby a škodcovia

Muchovník je jednou z najodolnejších ovocných drevín. Mrazy mu neprekážajú – rastlina prežije aj -20 °C a kvety zvládnu aj pokles na -5 °C. Zimnú ochranu nevyžaduje, okrem mladých rastlín v prvom roku.

Voči chorobám a škodcom je mimoriadne odolný. V ojedinelých prípadoch sa môže vyskytnúť hrdza, múčnatka alebo plesne, najmä pri vlhkom a teplom počasí. Ako prevencia slúži správne rozmiestnenie rastlín a prúdenie vzduchu. V prípade potreby použite ekologické postreky na báze síry alebo medi.

Zber a využitie úrody

Plody muchovníka dozrievajú v júni až júli a sú veľmi obľúbené nielen u ľudí, ale aj u vtákov – preto je vhodné rastliny chrániť ochrannou sieťou. Úroda je bohatá a zvyčajne postupne dozrieva.

Z plodov sa dá pripraviť široká škála produktov: džemy, kompóty, šťavy, víno, sirupy, ale aj sušené ovocie či náplne do koláčov. Vďaka nízkemu obsahu kyselín sú obľúbené aj medzi deťmi.