Ako vybrať a vysadiť ovocné stromy

Ako vybrať a správne vysadiť ovocné stromy

Výsadba ovocných stromov je jedným z najdôležitejších krokov pri zakladaní zdravej a produktívnej záhrady. Správny výber, dôkladná príprava pôdy a dodržanie osvedčených pestovateľských zásad výrazne ovplyvňujú vitalitu, rast a následnú rodivosť stromu. V tomto článku vám v skratke poradíme, ako si vybrať vhodné ovocné stromčeky, kedy a ako ich správne zasadiť a na čo si dať pozor, aby ste sa mohli tešiť z bohatej úrody po dlhé roky.

Výber ovocného stromu: ako sa rozhodnúť?

Výber vhodného ovocného stromčeka nie je len otázkou osobného vkusu alebo obľúbeného ovocia. Dôležité je zohľadniť aj viacero faktorov, ktoré určujú, či bude strom v danej lokalite prosperovať.

Klimatické a pôdne podmienky

Zistite, aké ovocné druhy a odrody sú vhodné do vášho regiónu. V oblastiach s vyššou nadmorskou výškou alebo častým výskytom jarných mrazov treba uprednostniť odrody s neskorším kvitnutím. Zároveň si overte, či je pôda vo vašej záhrade priepustná, hlboká a humózna – ovocné stromy neznášajú podmočenie alebo príliš ťažké ílovité pôdy bez drenáže.

Výber podpníka

Podpník určuje veľkosť a charakter rastu stromu, ale aj jeho odolnosť voči suchu, mrazu či chorobám. Napríklad:

Silno rastúce podpníky (napr. semenáč, A2, Čerešňa vtáčia, ...) – vhodné na výsadbu do voľnej pôdy, vytvárajú väčšie stromy s dlhšou životnosťou, vhodné aj do vyšších polôh.

 

Slabo rastúce (napr. M9 pri jabloniach) – vyžadujú oporu, sú ideálne ale do menších záhrad a skoro nastupujú do rodivosti.

Stredne silno rastúce (napr. MM106, MM111) – nevyžadujú oporu, vhodné aj do vyšších polôh. Vhodné aj pre stĺpovité a zakrpatené odrody, ktoré sú do menších záhrad.

Odrodová skladba

Pri výbere dbajte aj na vzájomné opeľovanie – niektoré ovocné stromy (napr. jablone, čerešne) potrebujú v blízkosti vhodného opeľovača, aby prinášali plody. V menších záhradách môže byť výhodné vysádzať samoopelivé odrody, ktoré primárne nepotrebujú opeľovača. Odporúčame však pri všetkých samoopelivých ovocných druhoch, aby ste vysadili minimálne dve rastliny, aby ste zvýšili mieru samoopelenia a tým si zabezpečili bohatšiu úrodu.

Sadenie ovocných stromov – ako a kedy?

Vhodným obdobím na sadenie voľnokorenných ovocných stromov je obdobie od októbra do apríla. Naše ovocné stromčeky, ktoré sú u nás odborne chladené v špeciálnych skladoch majú pri jesennej aj jarnej výsadbe ideálne vlastnosti pre najlepšií začiatok svojho nasledujúceho zakorenenia a vegetačného obdobia. Podmienkou však je aby pôda počas výsadby nebola zamrznutá.

V prípade kontajnerovaných ovocných stromov môžete vysádzať počas celého roka okrem zimy.

Voľnokorenné ovocné stromčeky je potrebné zasadiť čo najrýchlejšie po kúpe. Korene ponoríme na 12-24h do vody aby sa hydratovali. Korene pred výsadbou zastrihneme cca 1-3cm.

Na dno výsadbovej jamy pridáme trochu vyzretého hnoja prípadne kompostu (značne tak urýchlime rast a nábeh do rodivosti stromu). Hnoj ani kompost by však nemal byť v priamom kontakte s koreňmi a tak ho prekryjeme zeminou (korene tak budú až nad touto vrstvou zeminy).

Výsadbová jama by sa mala vykopať až v deň výsadby. Na okraj výsadbovej jamy zatlčieme oporné koly, ktoré udržia strom stabilný pokým dostatočne nezakorení. Strom vložíme do výsadbovej jamy a za stáleho natriasania prihadzujeme zeminu. Stromček by mal byť zasadený v rovnakej hĺbke v akej bol zasadený v škôlke, prípadne v kontajneri a miesto štepenia by malo byť minimálne 10 cm nad zemou. Pôdu poriadne utlačíme aby sme stromček stabilizoval.

Oporu ponecháme pri stromčeku minimálne 2 roky. Niektoré typy ovocných stromov (zakrpatené a slabo rastúcimi podpníkmi) potrebujú permanentnú oporu. Ak má k stromčeku prístup domáca alebo divá zver, je potrebné okolo kolov husté pletivo alebo na stromček ochranu proti ohryzu, aby sme zvieratám zamedzili stromček obhrýzť alebo inak poškodiť.

Kontajnerované ovocné stromčeky môžeme vysadiť priamo do zeme a dodatočne ich zaliať. Odporúčame ale dodržať všetky ďalšie postupy ako pri voľnokorennom strome.