★ Marhule - výsadba, pestovanie a starostlivosť o ovocné stromy

Výber odrody a podpníka máte veríme už úspešne za sebou. Musíte ale venovať svoju pozornosť aj k správnej výsadbe a predovšetkým k rezu ovocného stromu. Marhule rovnako ako broskyne pochádzajú z Číny. Ide o krátkoveké stromy (okolo 20 - 25 rokov), o ktorých úspešnom pestovaní rozhoduje niekoľko faktorov.

 

Výsadba a substrát:

Marhule preferujú skôr suchšiu pôdu, s neutrálnou kyslosťou okolo pH 7, ľahšieho typu. Ťažká pôda príliš zaťažuje korene marhúľ i broskýň. Stanovište vyberieme dostatočne teplé, svetlé a slnečné. Pre tento ovocný druh je najvhodnejšie pestovanie v nadmorských výškach okolo 350 m.n.m, s priemernou ročnou teplotou okolo 8,5 °C. Možno ho pestovať aj vo vyšších polohách (400 - 450 m.n.m.) s priemernou ročnou teplotou 7 °C, ale je nutné zvoliť vhodnú odrodu, podpník a orientáciu najlepšie juhozápadnú alebo západnú, kde teploty najmenej kolíšu. V každom prípade sa vyhneme veterným stanovištiam a mrazovým dolinám. Marhule pestujeme najčastejšie v dvoch tvaroch - ako štvrťkmene s voľne rastúcou korunou a terminálom, tu sa odporúča spôn 6 m x 4 - 5 m, alebo ako voľne rastúce s dutou korunou (bez terminálu), tu sa odporúča spôn 5 m x 3 - 4 m.

Pred výsadbou upravíme korene stromu tak, že odstránime poškodené a príliš dlhé korene. Následne takto upravený koreňový systém namočíme do vody na minimálne 2 h (ale nie viac ako 24 h). Pred výsadbou je dôležité si upraviť toto miesto tak, že vykopeme k výsadbe marhúľ jamu cca 60 cm x 60 cm x 100 cm. Vykopanú pôdu upravíme podľa potreby – do ťažkej pôdy pridáme piesok a do ľahkej primiešame zase hlinitú. Pridávame do nej tiež odležaný maštaľný hnoj alebo kvalitný záhradný substrát. Väčšina mladých ovocných stromčekov potrebuje v prvých rokoch svojho rastu (niektoré aj celý život) aj primeranú oporu. Pri jesennej výsadbe stromček nestriháme a odložíme rez až na jar, kedy vykonáme základný jarný rez ovocných stromov. Väčšina mladých ovocných stromčekov potrebuje v prvých rokoch svojho rastu (niektoré aj celý život) aj primeranú oporu. Kôl alebo drôtenku si pripravíme už k vyhĺbenej výsadbovej jame. Následne stromček zvisle vložíme do jamy a prihadzujeme zeminu, tak aby sa dostala dobre aj pod korene a zaplnila postupne celú jamu. Po prešliapaní jamy ešte prihodíme zeminu a nakoniec prelejeme jamu zhruba 20 litrami vody (miesto výsadby môžeme zamulčovať kôrou alebo lístím). Stromček upevníme k opornému kolu alebo drôtenke.

 ovocne stromy sadenie

Hnojenie:

Tak ako u iných ovocných druhov i u marhúľ sa snažíme doplniť základné látky ako dusík, fosfor a draslík (Cererit, NPK) a to na jar a na jeseň. Dusík dopĺňame vo väčšej miere až na jar (cez zimu sa ľahko vyplaví z pôdy), po odkvitnutí a po opadnutí plodov - prispejeme tak k lepšiemu rastu a zdravotnému stavu stromu. Najkvalitnejšie hnojenie však opäť zaistí dobre odležaný kompost či maštaľný hnoj alebo kvalitný záhradný substrát.

Zálievka:

Dbáme na to, aby strom nebol premokrený. Výraznejšie pozornosť zálievke venujeme v období jarnej výsadby a pri veľmi suchých rokoch.

Rez:

Ako sme už uviedli, marhule sa u nás pestujú najčastejšie v dvoch základných tvaroch. A to ako štvrťkmene s 1. voľne rastúcou korunou a terminálom alebo ako 2. voľne rastúci bez terminálu s tzv. dutou korunou.

 

Voľne rastúca koruna: koruna je založená vo výške 0,9 - 1,1 m (v prípade štvrťkmeňa), alebo 2. v prípade dutej koruny vo výške 0,4 -0,6 m. U polokmeňa zakladáme výšku v 1,3 - 1,5 m. Cieľom je založiť korunu s hlavnými vetvami v optimálnej vzdialenosti 0,2 - 0,3 m nepravidelne nad sebou, tak aby hlavné a podružné vetvy nevyrastali na rovnakom poschodí.

 

Rez pred / po výsadbe:

Vyberieme si 3 - 5 hlavných výhonov a terminál. Ak bol stromček vysadený na jar, tak postranné výhony skráťte veľmi hlboko, približne až ¾ ich dĺžky (na 3, max. 5 púčikov). U stromčekov zasadených na jeseň sa na jar skrátia postranné výhony cca o 2/3 a terminál o 1/2 tak, aby ho postranné výhony vždy prevyšovali o 0,25 cm.

Rez v druhom roku: na jar odstraňujeme predovšetkým výhony konkurujúce terminálu a výhony rastúce smerom dovnútra do zakladanej koruny a výhony s veľmi ostrým uhlom odklonu. Hlavné vetvy skrátime o 1/2 - 2 / 3 podľa rovnakého princípu ako pri reze po výsadbe. Výhony kratšie ako 0,25cm nie je nutné skracovať vôbec.

Rez v treťom a štvrtom roku: pokiaľ je to možné, vykoná sa zosadenie hlavných vetiev na výhon otvárajúci viac korunu. Z vnútorných konárov odstránime zahusťujúce výhony. Vo štvrtom roku pokračujeme rovnakým spôsobom.

Rez v ďalších rokoch: cieľom je dostatočne presvetľovať korunu a regulovať prírastky. Akonáhle dôjde k poklesu intenzity rastu na 0,2-0,3 m na obvodových prírastkoch, je nutné vykonať omladzovací rez do dvoj až trojročného dreva.

 

rez ovocne stromy

 

 

Dutá koruna:

tzn. koruna bez terminálového výhonku s 4-5 hlavnými vetvami. Cieľom je zapestovať dostatočne otvorenú korunu tak, aby jednotlivé kostrové konáre mali dostatok svetla.

duta koruna (1)

Rez pred / po výsadbe: ihneď po výsadbe (na jar, aj napriek tomu, že výsadba prebehla už na jeseň) odstránime terminál a to najlepšie zosadením na najvyššom výhone s dostatočným uhlom odklonu. Ponechávame 4-5 hlavných výhonov, ktoré by nemali vyrastať z jedno miesta kmeňa, oproti sebe, vo dvojiciach atď. Tieto výhony skrátime o 2/3 dĺžky a na vonkajší puk (na 3-4 puky).

Rez v druhom až štvrtom roku: skrátime predlžujúce sa výhony hlavných vetiev o 1/3 - 2/3 dĺžky. Dĺžka jednotlivých vetiev vyrastajúcich v špirále od najvyššej po najnižšiu by mala byť vzostupná. Odstránime tiež výhony rastúce smerom dovnútra a krížiace sa hlavné vetvy.

Rez v ďalších rokoch: zameriavame sa predovšetkým na presvetľovanie vnútorných partií koruny, odstraňovanie zahusťujúcich konárov pod.

 

         rez marhul 2  rez marhul

 

Podpníky marhúľ (v našej ponuke najčastejšie):

St. Julien A - slabo až stredne silno rastúci podpník, ide o vegetatívne množený podpník. Je dostatočne plastický, vhodný aj pre ťažké hlinité a stredne vlhké pôdy. Marhuľa má na tomto podpníku 70%-ný vzrast oproti semenáčom myrobalánu. V dospelosti dosahuje výšku 3 m.

Montclar - tento podpník rastie asi o 20-30% slabšie ako marhuľový semenáč. Korení hlbšie ako St.Julien A, čo je pozitívum hlavne v suchých podmienkach. Stromky začínajú veľmi skoro a bohato kvitnúť. Montclar je jeden z najperspektívnejších podpníkov pre moderné pestovanie marhúľ a to pre vlastnosti ako sú výborná kvalita plodov, skorý nástup do rodivosti, odolnosť voči suchým Bezpodmienečne treba ale stromy pred sadením namočiť do vody a treba previesť silný rez korún.

 

podpníky

 

Ochrana rastlín počas zimy:

Marhule začínajú pučať veľmi skoro (už vo februári) a tak majú tendenciu vymŕzať. Najlepším spôsobom ako tomu čiastočne zabrániť, je izolovať (kmeň a pôdu v okolí) od zimných slnečných lúčov tým, že izolujeme spodnú časť kmeňa obalením v bielej netkanej textílii (zhruba do výšky 1m) a opretou doskou, kartónovú krabicou pod.

 

Choroby a škodcovia:

Pomerne nebezpečnou vírusovou chorobou je šárka. Na listoch marhúľ sa prejavuje hnednutím, žlto-zelenými škvrnami. Na plodoch vytvára belavé kresby a krúžky, to isté aj na kôstkach. Hlavnými prenášačmi sú vošky, a tak účinnou ochranou proti šarke je práve likvidácia vošiek, či preventívna obrana proti nim už v predjarí. V priebehu júna môžu listy stromu začať hnednúť, alebo byť pokryté žltozelenými škvrnami, zvinovať sa a postupne opadávať. Ide o tzv. Hnednutie listov. Najvhodnejšou ochranou je postrek po odkvitnutí a jeho následné opakovanie. Možno použiť napr. Horizon, Syllit pod. Jemné pavučinky na spodných stranách listov a vrcholkoch letorastov spôsobujú roztočce. K ich likvidácii použijeme napr. Nissorun alebo Vertimec. Jednou z najčastejších príčin úhynu marhúľ v SR je nákaza moniliózou, hubovú chorobou, ktorá spôsobuje hnitie plodov pri ich dozrievaní, vädnutie listov na napadnutých vetvičkách, a poškodenie kvetov, ktoré vyzerá ako po spálení mrazom. Je nutné odstrániť napadnuté výhony a plody, a použiť chemickú ochranu po opadnutí lístia.

 

Neprehliadnite marhule v našej ponuke, ktoré sú rezistentné voči šárke. Nájdete ich TU.

 

 

 

 

 

Časť použitých obrázkov: Řez ovocných dřevin, Grada 2011

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie