Marhule - výsadba, pestovanie a starostlivosť o ovocné stromy

Návod na pestovanie

Výber odrody a podpníka máte veríme už úspešne za sebou. Musíte ale venovať svoju pozornosť aj k správnej výsadbe a predovšetkým k rezu ovocného stromu. 
Marhule rovnako ako broskyne pochádzajú z Číny. Ide o krátkoveké stromy (okolo 20 - 25 rokov), o ktorých úspešnom pestovaní rozhoduje niekoľko faktorov.

 

Výsadba a substrát:

Marhule preferujú skôr suchšiu pôdu, s neutrálnou kyslosťou okolo pH 7, ľahšieho typu. Ťažká pôda príliš zaťažuje korene marhúľ i broskýň. Stanovište vyberieme dostatočne teplé, svetlé a slnečné. Pre tento ovocný druh je najvhodnejšie pestovanie v nadmorských výškach okolo 350 m.n.m, s priemernou ročnou teplotou okolo 8,5 °C. Možno ho pestovať aj vo vyšších polohách (400 - 450 m.n.m.) s priemernou ročnou teplotou 7 °C, ale je nutné zvoliť vhodnú odrodu, podpník a orientáciu najlepšie juhozápadnú alebo západnú, kde teploty najmenej kolíšu. V každom prípade sa vyhneme veterným stanovištiam a mrazovým dolinám. Marhule pestujeme najčastejšie v dvoch tvaroch - ako štvrťkmene s voľne rastúcou korunou a terminálom, tu sa odporúča spôn 6 m x 4 - 5 m, alebo ako voľne rastúce s dutou korunou (bez terminálu), tu sa odporúča spôn 5 m x 3 - 4 m.

Pred výsadbou upravíme korene stromu tak, že odstránime poškodené a príliš dlhé korene. Následne takto upravený koreňový systém namočíme do vody na minimálne 2 h (ale nie viac ako 24 h). Pred výsadbou je dôležité si upraviť toto miesto tak, že vykopeme k výsadbe marhúľ jamu cca 60 cm x 60 cm x 100 cm. Vykopanú pôdu upravíme podľa potreby – do ťažkej pôdy pridáme piesok a do ľahkej primiešame zase hlinitú. Pridávame do nej tiež odležaný maštaľný hnoj alebo kvalitný záhradný substrát. Väčšina mladých ovocných stromčekov potrebuje v prvých rokoch svojho rastu (niektoré aj celý život) aj primeranú oporu. Pri jesennej výsadbe stromček nestriháme a odložíme rez až na jar, kedy vykonáme základný jarný rez ovocných stromov. Väčšina mladých ovocných stromčekov potrebuje v prvých rokoch svojho rastu (niektoré aj celý život) aj primeranú oporu. Kôl alebo drôtenku si pripravíme už k vyhĺbenej výsadbovej jame. Následne stromček zvisle vložíme do jamy a prihadzujeme zeminu, tak aby sa dostala dobre aj pod korene a zaplnila postupne celú jamu. Po prešliapaní jamy ešte prihodíme zeminu a nakoniec prelejeme jamu zhruba 20 litrami vody (miesto výsadby môžeme zamulčovať kôrou alebo lístím). Stromček upevníme k opornému kolu alebo drôtenke.

 ovocne stromy sadenie

Hnojenie:

Tak ako u iných ovocných druhov i u marhúľ sa snažíme doplniť základné látky ako dusík, fosfor a draslík (Cererit, NPK) a to na jar a na jeseň. Dusík dopĺňame vo väčšej miere až na jar (cez zimu sa ľahko vyplaví z pôdy), po odkvitnutí a po opadnutí plodov - prispejeme tak k lepšiemu rastu a zdravotnému stavu stromu. Najkvalitnejšie hnojenie však opäť zaistí dobre odležaný kompost či maštaľný hnoj alebo kvalitný záhradný substrát.

Zálievka:

Dbáme na to, aby strom nebol premokrený. Výraznejšie pozornosť zálievke venujeme v období jarnej výsadby a pri veľmi suchých rokoch.

Rez:

Ako sme už uviedli, marhule sa u nás pestujú najčastejšie v dvoch základných tvaroch. A to ako štvrťkmene s 1. voľne rastúcou korunou a terminálom alebo ako 2. voľne rastúci bez terminálu s tzv. dutou korunou.

 

Voľne rastúca koruna: koruna je založená vo výške 0,9 - 1,1 m (v prípade štvrťkmeňa), alebo 2. v prípade dutej koruny vo výške 0,4 -0,6 m. U polokmeňa zakladáme výšku v 1,3 - 1,5 m. Cieľom je založiť korunu s hlavnými vetvami v optimálnej vzdialenosti 0,2 - 0,3 m nepravidelne nad sebou, tak aby hlavné a podružné vetvy nevyrastali na rovnakom poschodí.

 

Rez pred / po výsadbe:

Vyberieme si 3 - 5 hlavných výhonov a terminál. Ak bol stromček vysadený na jar, tak postranné výhony skráťte veľmi hlboko, približne až ¾ ich dĺžky (na 3, max. 5 púčikov). U stromčekov zasadených na jeseň sa na jar skrátia postranné výhony cca o 2/3 a terminál o 1/2 tak, aby ho postranné výhony vždy prevyšovali o 0,25 cm.

Rez v druhom roku: na jar odstraňujeme predovšetkým výhony konkurujúce terminálu a výhony rastúce smerom dovnútra do zakladanej koruny a výhony s veľmi ostrým uhlom odklonu. Hlavné vetvy skrátime o 1/2 - 2 / 3 podľa rovnakého princípu ako pri reze po výsadbe. Výhony kratšie ako 0,25cm nie je nutné skracovať vôbec.

Rez v treťom a štvrtom roku: pokiaľ je to možné, vykoná sa zosadenie hlavných vetiev na výhon otvárajúci viac korunu. Z vnútorných konárov odstránime zahusťujúce výhony. Vo štvrtom roku pokračujeme rovnakým spôsobom.

Rez v ďalších rokoch: cieľom je dostatočne presvetľovať korunu a regulovať prírastky. Akonáhle dôjde k poklesu intenzity rastu na 0,2-0,3 m na obvodových prírastkoch, je nutné vykonať omladzovací rez do dvoj až trojročného dreva.

 

rez ovocne stromy

 

 

Dutá koruna:

tzn. koruna bez terminálového výhonku s 4-5 hlavnými vetvami. Cieľom je zapestovať dostatočne otvorenú korunu tak, aby jednotlivé kostrové konáre mali dostatok svetla.

duta koruna (1)

Rez pred / po výsadbe: ihneď po výsadbe (na jar, aj napriek tomu, že výsadba prebehla už na jeseň) odstránime terminál a to najlepšie zosadením na najvyššom výhone s dostatočným uhlom odklonu. Ponechávame 4-5 hlavných výhonov, ktoré by nemali vyrastať z jedno miesta kmeňa, oproti sebe, vo dvojiciach atď. Tieto výhony skrátime o 2/3 dĺžky a na vonkajší puk (na 3-4 puky).

Rez v druhom až štvrtom roku: skrátime predlžujúce sa výhony hlavných vetiev o 1/3 - 2/3 dĺžky. Dĺžka jednotlivých vetiev vyrastajúcich v špirále od najvyššej po najnižšiu by mala byť vzostupná. Odstránime tiež výhony rastúce smerom dovnútra a krížiace sa hlavné vetvy.

Rez v ďalších rokoch: zameriavame sa predovšetkým na presvetľovanie vnútorných partií koruny, odstraňovanie zahusťujúcich konárov pod.

 

         rez marhul 2  rez marhul

 

Podpníky marhúľ (v našej ponuke najčastejšie):

St. Julien A - slabo až stredne silno rastúci podpník, ide o vegetatívne množený podpník. Je dostatočne plastický, vhodný aj pre ťažké hlinité a stredne vlhké pôdy. Marhuľa má na tomto podpníku 70%-ný vzrast oproti semenáčom myrobalánu. V dospelosti dosahuje výšku 3 m.

Montclar - tento podpník rastie asi o 20-30% slabšie ako marhuľový semenáč. Korení hlbšie ako St.Julien A, čo je pozitívum hlavne v suchých podmienkach. Stromky začínajú veľmi skoro a bohato kvitnúť. Montclar je jeden z najperspektívnejších podpníkov pre moderné pestovanie marhúľ a to pre vlastnosti ako sú výborná kvalita plodov, skorý nástup do rodivosti, odolnosť voči suchým Bezpodmienečne treba ale stromy pred sadením namočiť do vody a treba previesť silný rez korún.

 

podpníky

 

Ochrana rastlín počas zimy:

Marhule začínajú pučať veľmi skoro (už vo februári) a tak majú tendenciu vymŕzať. Najlepším spôsobom ako tomu čiastočne zabrániť, je izolovať (kmeň a pôdu v okolí) od zimných slnečných lúčov tým, že izolujeme spodnú časť kmeňa obalením v bielej netkanej textílii (zhruba do výšky 1m) a opretou doskou, kartónovú krabicou pod.

 

Choroby a škodcovia:

Pomerne nebezpečnou vírusovou chorobou je šárka. Na listoch marhúľ sa prejavuje hnednutím, žlto-zelenými škvrnami. Na plodoch vytvára belavé kresby a krúžky, to isté aj na kôstkach. Hlavnými prenášačmi sú vošky, a tak účinnou ochranou proti šarke je práve likvidácia vošiek, či preventívna obrana proti nim už v predjarí. V priebehu júna môžu listy stromu začať hnednúť, alebo byť pokryté žltozelenými škvrnami, zvinovať sa a postupne opadávať. Ide o tzv. Hnednutie listov. Najvhodnejšou ochranou je postrek po odkvitnutí a jeho následné opakovanie. Možno použiť napr. Horizon, Syllit pod. Jemné pavučinky na spodných stranách listov a vrcholkoch letorastov spôsobujú roztočce. K ich likvidácii použijeme napr. Nissorun alebo Vertimec. Jednou z najčastejších príčin úhynu marhúľ v SR je nákaza moniliózou, hubovú chorobou, ktorá spôsobuje hnitie plodov pri ich dozrievaní, vädnutie listov na napadnutých vetvičkách, a poškodenie kvetov, ktoré vyzerá ako po spálení mrazom. Je nutné odstrániť napadnuté výhony a plody, a použiť chemickú ochranu po opadnutí lístia.

 

Neprehliadnite marhule v našej ponuke, ktoré sú rezistentné voči šárke. Nájdete ich TU.

 

 

 

 

 

Časť použitých obrázkov: Řez ovocných dřevin, Grada 2011