Správny výber hrušky
Aký podpník zvoliť pri hruškách
Podpník je časť ovocného stromu, ktorá korení v pôde. Do podpníka štepíme ušľachtilé odrody (formou očka alebo vrúbľa). Podpník rozhoduje o množstve faktorov, preto si treba jeho výber dôkladne premyslieť.
Z veľkej miery určujte charakter konečného vzrastu ovocného stromčeku, nástup do rodivosti, odolnosť voči nízkym teplotám a celkovú stabilitu ovocného stromu svojou koreňovou sústavou.
Najpoužívanejšie podpníky pre hrušky v našej ponuke sú podpník Dula Adams a podpník Hruška planá.
Ak máte menšiu záhradu s dobrou (neprevápenatou) pôdou , je najlepšou možnosťou podpník Dula Eline a podpúník Dula Adams. Pri väčších záhradách , svahovitých záhradách je vhodný podpník Hruška planá.
Dula Eline je využívaný hlavne pre svoj skorý nástup do rodivosti, kompatibilitu, vysokú úrodnosť a odolnosť proti mrazu.
Dorastá do výšky približne 2,5 - 3 m.
Je viac mrazuvzdorný.
Práve preto sa odporúča najmä do chladnejších a okrajových oblastí.
Hodí sa aj pre nižšie intenzívne tvary, nie však do veľmi suchých oblastí a piesočnatých pôd.
Vyžaduje stálu oporu a doplnkovú závlahu, pretože plytko korení.
Nástup do rodivosti je 3 - 4 roku života.
Dula Adams je slaborastúci podpník, vhodný aj pre zákrpky alebo vretená. Dorastá do výšky približne 3 – 3,5 m.
Podpník Dula Adams v prvých rokoch rastie bujnejšie ako podpník hruška planá, avšak približne v treťom roku sa jeho rast výrazne spomalí.
V súčasnej dobe je využívaný hlavne pre svoj skorý nástup do rodivosti a vysokú úrodnosť.
V mladosti vyžaduje oporu a doplnkovú závlahu, pretože plytko korení.
Podpník Hruška planá má bujnejší rast a neskorší nástup do rodivosti.
Avšak má lepšiu afinitu a hlbší koreňový systém.
V mladosti nevyžaduje oporu ani doplnkovú závlahu.
Dorastá do výšky približne 5-6 m.
Je prispôsobený na naše pôdne a podnebné podmienky.
Má dlhšiu životnosť. Nevyhovuje jej vysoká spodná voda, kvôli hlbokému kotlovitému koreňu.
Aké hrušky do ílovitej pôdy ?
Do ílovitej pôdy odporúčame stromy na odolnejších podpníkoch.
Pôdu pred výsadbou je potrebné zlepšiť! Napr. Aby sme si mohli zúrodňovanie ílovitých pôd trochu zjednodušiť, veľmi dobrým riešením je zapravenie organických hnojív do pôdy. Za vhodné na tento účel považujeme maštaľný hnoj, zelené hnojenie a veľmi dobrým riešením je kompost, ktorý je vhodný aj na zušľachtenie a zúrodnenie piesočnatých pôd. Ďalej sú vhodné aj pomocné látky minerálneho pôvodu ako keramzit, liadrain, perlit, vermikulit, alebo drvené horniny ako pemza či zeolit.
Z konkrétnych druhov ovocných stromov odporúčame:
Hrušky na podpníku Dula (Williamsová, Konferencia , Dicolor, Lucasova )
Aké hrušky do chladnej oblasti ?
Je dôležité pozerať sa aj na dĺžku vegetácie, sú odrody, ktoré skrátka potrebujú dlhší čas na vyzretie pletív.
Hrušky vhodné pre 300 - 500 m.n.m.
Podpník: Dula Adams
Odrody: Lucasova, Clappova, Williamsova, Konferencia, Dicolor, Decora, Boscova flaška a iné na tomto podpníku.
Vhodné sú aj ázijské odrody hrušiek Nashi, ktoré sú si navzájom vhodnými opeľovačmi.
Hrušky vhodné nad 500 m.n.m
Odrody: Bohemica, Clappova, Konferencia, Williamsova, a iné na tomto podpníku.
Balkónové pestovanie hrušiek
Na črepníkové pestovanie vyberte zakrpatené a kompaktné ovocné stromy na pomaly rastúcom podpníku, ktorý potom dorastá do výšky 2 –3 metrov. Veľmi dôležitý je správy rez na udržanie kompaktnosti stromu. Pred príchodom zimy je treba ochrániť koreňový systém rastlín pred zamrznutím tak, že nádoby, v ktorých rastú, obalíte napríklad bublinkovou fóliou, jutovinou alebo iným izolačným materiálom.
Z najobľúbenejších zakrpatených a kompaktných druhov odporúčame
Zakrpatená hruška - odroda Luisa, Branquille, Condo a Garden Gem
Zo štíhlych odrôd ( podobné stĺpovitým) - Sommerblutbirne , Nashi Prosuccoso , Concorde, Decora ,Obelisk – tieto odrody treba v štíhlom tvare udržiavať pravidelným rezom. Vyžadujú opeľovača.
Opelivosť ázijských hrušiek
Choroby a škodcovia:
Hrušky najčastejšie napáda hrdza hrušková.
Ide o hubovú chorobu, ktorej hlavným nositeľom je jalovec čínsky a jalovec chvojka. Hrdza aj prezimuje a v priebehu apríla či mája sa rozširuje na hrušky, na ktorých napadá listy, kde vytvára oranžové „hrdzavé“ škvrny. Na konci leta sa hrdza sťahu naspať na jalovce. K infikovaniu hrušky môže prísť aj na niekoľko 100m. Preventívne odporúčame postrek pred kvetom alebo tesne po odkvitnutí. Použiť môžete Baycor 25 WP, Topaz, Dithane DG alebo iné dostupné postreky.
Ak má vaša hruška pokrútené listy s hrbolkami rôznych farieb (zelené, hnedé), s najväčšou pravdepodobnosťou je napadnutá roztočom - vlnovník hruškový, ktorý obvykle prezimuje v kôre. Preventívne sa môžete brániť niekoľkými spôsobmi. Na jar použijeme postrek sulkou alebo iným siričitým prípravkom. Počas skorej jari (do 5°C) ošetríme hrušku prípravkom proti prezimujúcim škodcom a následne pred kvetom použijeme prípravok na savé škodce, napr. Nissorum.
Hrušky môže napadnúť aj moniliová choroba plodov, ktorá sa prejavuje vytváraním žlto sfarbených prepadlín na plodoch. Táto choroba sa šíri veľmi rýchlo (v závislosti na teplote a vlhkosti), výskyt sa snažíme obmedziť prebierkou plodov a fungicídnym prípravkom, napr. Rovral.
Opadávanie listov alebo plodov, tmavošedé až čierne škvrny na letorastoch či plodoch značia napadnutie škvrnitosť hrušiek. Preventívne sa dá brániť prípravkom Polyram WG, Mythos 30 SC, Baycor 25 WP a pod., už v dobe prvého pučania očiek.