Správny výber marhule

 

Aký podpník zvoliť pri marhuliach

Podpník je časť ovocného stromu, ktorá korení v pôde. Do podpníka štepíme ušľachtilé odrody (formou očka alebo vrúbľa). Podpník rozhoduje o množstve faktorov, preto si treba jeho výber dôkladne premyslieť. Z veľkej miery určujte charakter konečného vzrastu ovocného stromčeku, nástup do rodivosti, odolnosť voči nízkym teplotám a celkovú stabilitu ovocného stromu svojou koreňovou sústavou.

Je potrebné zvoliť si podpník určený do Vašej pestovateľskej oblasti. V teplejších pestovateľských oblastiach Vám odporúčame ktorýkoľvek podpník. Pri chladnejších oblastiach Vám odporúčame hlbšie koreniace, odolné podpníky napr. Adesoto či St. Julien.

Najčastejšie používané podpníky u marhúľ, ktoré ponúkame sú:

St. Julien A - slabo až stredne silno rastúci podpník. Je dostatočne plastický, vhodný aj pre ťažké hlinité a stredne vlhké pôdy. Marhuľa má na tomto podpníku 70%-ný vzrast oproti semenáčom myrobalánu. V dospelosti dosahuje výšku cca 4 – 4,5 m.

Adesoto – je nový stredne silno až silno rastúci podpník, ktorý má veľmi skorý nástup do rodivosti, vyznačuje sa veľmi dobrou odolnosťou a je vhodný do akýchkoľvek pôdnych podmienok. V dospelosti dosahuje výšku cca 4 – 4,5 m.

Montclar - rastie asi o 20-30% slabšie ako marhuľový semenáč. Korení hlbšie ako St.Julien A, čo je pozitívum hlavne v suchých a chladnejších podmienkach. Stromy začínajú veľmi skoro a bohato kvitnúť. Montclar je jeden z najperspektívnejších podpníkov pre moderné pestovanie marhúľ a to pre vlastnosti ako sú výborná kvalita plodov, skorý nástup do rodivosti, odolnosť voči suchým pôdnym podmienkach. V dospelosti dosahuje výšku cca 4,5 m.

Myrobalán - je bujne rastúci podpník, využívaný najmä pre slivky, ringlóty, v menšom množstve pre marhule. Pretože hlboko korení, dobre znáša ťažšie pôdy. V dospelosti dosahuje výšku cca 5 – 5,5 m.

Pestovateľské tvary marhule

Marhule sa u nás pestujú najčastejšie v dvoch základných tvaroch. Ako štvrťkmene s voľne rastúcou korunou a terminálom alebo ako voľne rastúci bez terminálu s tzv. dutou korunou.

Tvary korún marhúľ:

Voľne rastúca koruna - koruna so stredníkom, 3-4 kostrovými konármi prvého poschodia ( v prípade štvrťkmeňa vo výške 0,9-1,1 m) a ďalším voľnejším poschodím v odstupe  0,8 - 1 m. Cieľom je založiť korunu s hlavnými vetvami v optimálnej vzdialenosti 0,2 - 0,3 m nepravidelne nad sebou, tak aby hlavné a podružné vetvy nevyrastali na rovnakom poschodí.

Dutá koruna - koruna bez terminálového výhonku s 4-5 hlavnými vetvami. Cieľom je zapestovať dostatočne otvorenú korunu tak, aby jednotlivé kostrové konáre mali dostatok svetla. Duté koruny sú vhodné pre stredne intenzívne spôsoby pestovania. 

Marhule do chladných oblastí

Pri výbere marhule do chladnejších oblastí je dôležité vyberať si zo stredne skorých až neskorých odrôd. Je potrebné zvoliť si hlbšie koreniaci podpník.

300 - 500 m.n.m (odporúča sa protimrazová ochrana)
Podpník: Adesoto, St. Julien, Montclar
Odrody: Veharda, Harogem, Harlayne, Veľkopavlovická, Madarská, Bergeron, Barbora

nad 500 m.n.m (je potrebné zabezpečiť protimrazovú ochranu)
Podpník: Adesoto
Odroda: Veharda, Bergeron, Barbora, Harogem, Harlayne

Marhule do ílovitej pôdy

Do ílovitej pôdy Vám odporúčame sadiť stromy na odolnejších podpníkoch. Najlepšie je pôdu pred samotnou výsadbou zlepšiť.
Aby sme si mohli zúrodňovanie ílovitých pôd trochu zjednodušiť, veľmi dobrým riešením je zapracovanenie organických hnojív do pôdy. Za vhodné na tento účel považujeme maštaľný hnoj, zelené hnojenie a veľmi dobrým riešením je kompost, ktorý je vhodný aj na zušľachtenie a zúrodnenie piesočnatých pôd. Ďalej sú vhodné aj pomocné látky minerálneho pôvodu ako keramzit, liadrain, perlit, vermikulit, alebo drvené horniny ako pemza či zeolit.

Pri výsadbe marhulí do menej výživnej, ílovitej pôdy Vám odporúčame vyberať si odrody podľa Vašej pestovateľskej oblasti na podpníku Adesoto, ktorý je odolnejší a vhodný do akýchkoľvek pôdnych podmienok.

Opeľovače marhúľ

Pri marhuliach ponúkame mnoho samoopelivých i cudzoopelivých odrôd.

Samoopelivé odrody: dokážu sa opeliť samé, pomocou svojho vlastného peľu skrz opeľovače či vietor. Pri samoopelivých odrodách Vám na zvýšenie úrody odporúčame vysadiť aspoň dvoch jedincov rozdielnej odrody.

Napr. Veharda, Bergeron, Maďarská, Harogem, Harlayne, Kuresia, Veselka, Velita

Cudzoopelivé odrody: vyžadujú na opelenie cudzí peľ, z iných odrôd kvitnúcich približne v rovnakom čase. Práve preto je veľmi dôležité pri takýchto cudzoopelivých marhuliach vyberať kompatibilné odrody, ktoré kvitnú v rovnakej dobe. 
Napr. Bhart – Goldrich

Vhodné odrody marhúľ na pálenie

Kvalitná pálenka z marhúľ si vyžaduje odrody, ktoré sú šťavnaté a aromatické.

Maďarská – plody sú veľké až veľmi veľké, guľatého tvaru. Šupka je oranžovožltá, na slnečnej strane ju prekrýva jemné líčko červenej farby. Dužina je veľmi šťavnatá, pevná, dobre odlúčiteľná od kôstky. Chuť je výborná, sladkokyslá, aromatická.

Veľkopavlovická – klasická veľkoplodá odroda, vyšľachtená v Českej republike. Je to jedna z najviac pestovaných odrôd marhúľ. Dužina je pomarančovej farby, veľmi šťavnatá, stredne pevná. Chuť je výborná, lahodná, sladkokyslá, veľmi aromatická. Kôstka je veľmi dobre oddeliteľná od dužiny.

Škodcovia a chorôb marhúľ


Šárka

Pomerne nebezpečnou vírusovou chorobou je šárka. Prejav ochorenia je veľmi variabilný. Na listoch marhúľ sa prejavuje hnednutím, žlto-zelenými škvrnami. Na plodoch vytvára belavé kresby a krúžky, to isté aj na kôstkach. Hlavnými prenášačmi sú vošky, a tak účinnou ochranou proti šarke je práve likvidácia vošiek, či preventívna obrana proti nim už v predjarí.
Ochrana: Na vošky možno použiť prípravok Karate ZEON 5 CS a pod.


Hnednutie listov marhule

V priebehu júna môžu listy stromu začať hnednúť, alebo byť pokryté neohraničené žltozelenými škvrnami, zvinovať sa a postupne opadávať.
Ochrana: Najvhodnejšou ochranou je postrek po odkvitnutí a jeho následné opakovanie. Za suchého počasia ochorenie stagnuje. Možno použiť napr. Horizon, Syllit pod.


Monilióza
(Moníliové usychanie kvetov a výhonkov marhule)

Jednou z najčastejších príčin úhynu marhúľ v SR je nákaza moniliózou, jedná sa o  hubovú chorobou, ktorá spôsobuje hnitie plodov pri ich dozrievaní, vädnutie listov na napadnutých vetvičkách, a poškodenie kvetov, ktoré vyzerá ako po spálení mrazom.
Ochrana: Je nutné odstrániť napadnuté výhony a plody, a použiť chemickú ochranu po opadnutí lístia. Možno použiť napr. Horizon, Signum a pod.


Múčnatka na marhuliach

Múčnatku spôsobuje huba Sphaerotheca pannosa, ktorá napáda listy, konáre a predovšetkým plody. Na listoch vznikajú rôzne veľké škvrny pokryté belavým alebo svetlo ružovým podhubím. Listy sa deformujú a opadávajú. Konáre sú pokryté najskôr bielym, potom hnedastým podhubím.
Ochrana: Možno použiť PowerOf-K (v koncentrácii 0,6 %) + BorOil (v koncentrácii 0,2 %) alebo Folicit (v koncentrácii 0,4 %) a pod.


Roztoče

Jemné pavučinky na spodných stranách listov a vrcholkoch letorastov spôsobujú roztoče.
Ochrana: K ich likvidácii použijeme napr. Nissorun, Karate ZEON 5 CS, APOLLO 50 SC alebo Vertimec a pod.