Slivky - výsadba, pestovanie a starostlivosť o ovocné stromy

Návod na pestovanie

Slivky sú ovocné stromy, ktoré sa bežne dožívajú okolo 25rokov. Kvitnú bielo a majú ochlpené letorasty. Pravé slivky kvitnú tiež bielo, ale ich letorasty sú lysé. Plody zrejú v júni a v júli a zbierame ich od augusta do septembra (podľa odrody).

 

Výsadba a substrát:

Slivkám sa najlepšie darí v nadmorských výškach okolo 300-500 m.n.m., s priemernou ročnou teplotou okolo 8 ° C, v nie príliš živných a v stredne ťažkých, dobre priepustných, vlhkých pôdach. PH pôdy by malo byť vyššie ako 5. Stanovište by malo byť teplé, dostatočne chránené pred severnými vetrami, volíme skôr západnú až juhozápadnej stranu. Najmenší spon by mal byť o veľkosti 5-6x3-4m.

Pred zasadením stromu je potrebné odstrániť odumreté korene stromčeka a namočiť ho do vody (dve hodiny by mali byť postačujúce, dlhšia doba nevadí, maximálne však 1 deň). Pri jarnej výsadbe vykonáme základné rez, pri jesennej výsadbe ponecháme rez až na jar. Väčšina mladých stromčekov potrebuje v prvých rokoch života patričnú oporu (niektoré po celý život). Pripravíme si preto kôl, ktorý zatlčieme do ich vyhĺbenej jamy. Potom zvisle vložíme drevinu a prihadzuje zeminu. Aby sa pôda dobre dostala aj pod korene, stromček nadvihneme a ľahko s ním zatrasieme. Potom dohádžeme zvyšok, pošliapeme a nakoniec pripevníme strom ku kolu. Nezabudneme dôkladne preliať zhruba 15 litrami vody. Po vsiaknutí môžeme ešte miesto výsadby zamulčovat kôrou či lístím.

 

ovocne stromy sadenie

 

Hnojenie:

Na jar je vhodné vykonať postrek stimulátorom Bio-Algeen S-90, prihnojiť kryštalickým alebo tekutým hnojivom, ktoré podporia rast koreňového systému.

 

Zálievka:

Zálievke venujeme zvýšenú pozornosť po výsadbe a v priebehu násady plodov.

 

Rez:

Rez pred / po výsadbe: v jarných mesiacoch vyberieme tri až štyri základné vetvy, plus terminálny výhon. Skrátime tak, aby postranné vetvy boli v podriadenom postavení voči hlavnému výhonku. V ďalších rokoch skracujeme len vtedy, ak sa vytvorili dlhé prírastky (nad 0,6m). Cieľom je zapestovať tri až štyri vetvy na prvom poschodí a dve do radu rastúce vetvy v odstupe 1-1,2m na druhom poschodí.

 

Udržiavacia rez: cieľom je redukovať nadmernú násadu plodov a zabrániť tak oslabenie rastu. Kvetné púčiky sa tvoria prevažne na jednoročných výhonoch vyrastajúcich na dvojročných a trojročných vetvách. Ak sú prírastky za vegetáciu aspoň 40cm, obmedzíme sa len na presvetlenie koruny a ozdravenie stromu. Rez vykonávame na jar (pred kvitnutím, po odkvitnutí, prípadne po zbere, u skorších odrôd). Odstraňujeme výhony a konáre nasadené v ostrých uhloch odklonu od terminálu, vidličnaté rozvetvenie, a všetky zhusťujúce a križujúce sa konáre.

 

Podpníky:

St. Julien A - slabo rastúci podpník, korení plytko, vhodný do teplejších oblastí s dostatkom vlahy, používa sa aj pre ťažšie vlhkejšie pôdy, neznáša dlhé sucho.

Myrobalán - najčastejšie používaný podpník, má veľkú variabilitu, je veľmi prispôsobivý pôdnym podmienkam. Vhodný do ľahších suchších pôd, ale aj do ťažších, nezamokrených. Nástup plodnosti je rozdielny (podľa odrôd).

 

podpníky

 

Všetky naše odrody sliviek nájdete TU. 

 

Ochrana rastlín v zime:

Slivky znesú krátkodobé mrazíky okolo -20 ° C, je však lepšie ich na chladnejšie počasie pripraviť obalením kmienka trstinou, jutovinou, či potretím kmeňa a hlavných vetiev vápenným mliekom (20% roztok haseného vápna a vody).